فروش سهمیه‌ ای تایرهای سواری شایعه است۹۹/۰۶/۳۰

به گزارش «دنیای‌ خودرو» این روزها بحث فروش تایرهای سواری در سامانه جامع تجارت بیش‌از هر زمان دیگری در بازار  تایر کشور و بین مردم مطرح است. موضوعی که به‌گفته یک منبع  آگاه در وزارت صمت به شایعه سهمیه‌بندی تایرهای سواری دامن زده و این شائبه را ایجاد کرده که هر خودرو سواری در سال تنها مجاز به خرید دوحلقه تایر سواری است. شایعه سهمیه‌بندی تایر سواری درحالی مطرح می‌شود که تولیدکنندگان تایر هنوز اطلاعات، میزان  تولید و فروش محصولات خود در گروه سواری را به‌طور کامل در  سامانه جامع تجارت ثبت نکرده‌اند و در برخی موارد علت آن را مشخص نشدن کد آیسیک برای  تایرهای سواری اعلام می‌کنند.درهمین رابطه، یک مقام مسئول در وزارت صمت با تاکید بر اینکه نامی از او برده نشود، به خبرنگار روزنامه «دنیای‌خودرو» گفت: «درحال‌حاضر تمام  تایرهای سواری تولید داخل دارای کد آیسیک هستند و تایرسازان برای ثبت میزان تولید و فروش این گروه محصول در سامانه جامع تجارت هیچ محدودیتی  ندارند. نقص در کدهای آیسیک مربوط به تایرهای  گروه کشاورزی است و هیچ ارتباطی به گروه محصول  رادیال سواری ندارد.»وی با تاکید بر اینکه فروشندگان تایر هیچ محدودیتی برای فروش تایرهای سواری ندارند، ادامه داد: «متاسفانه برخی افراد با هدف تخریب فروش تایر در سامانه جامع تجارت که تنها به‌منظور ساماندهی بازار اجرا شده است، ‌درحال شایعه‌سازی درخصوص سهمیه‌بندی فروش لاستیک سواری هستند، به‌ این شکل که هر  خودرو در سال فقط مجاز به خرید دو حلقه تایر است.» وی با تاکید بر  اینکه متاسفانه تایرسازان  هنوز خود را ملزم به ورود اطلاعات مربوط به تولیدو توزیع تایرهای سواری در سامانه جامع تجارت نکرده‌اند، ادامه داد: «به‌زودی محدودیت‌های جدی برای این شرکت‌ها و همچنین شرکت‌هایی که تنها بخشی از تولیدات خود را در سامانه ثبت می‌کنند، در نظر گرفته خواهد شد و با اجرای آن تمام تولیدکنندگان به‌صورت خودکار فرایند فروش خود را به منظور شفاف‌سازی  ثبت  خواهند کرد.»

این مقام مسئول اظهارامیدواری کرد پس از ثبت اطلاعات تولیدکنندگان داخلی در سامانه جامع تجارت، ‌وزارت صمت در کوتاه‌ترین زمان ممکن بازار را تحلیل خواهد کرد و تنها درصورتی دست به سهمیه‌بندی خواهد زد که تحلیل‌های آماری نشان از به ثبات نرسیدن بازار  داشته باشد. اما اگر بازار با شفاف‌سازی میزان تولید و نحوه توزیع تایر بین عوامل فروش به تعادل رسید، هیچ دلیلی برای سهیمه‌بندی تایر وجود ندارد و وزارت صمت اقدامی برای ایجاد محدودیت فروش انجام نخواهد داد.وی برخی اظهارنظرها درخصوص اینکه گفته می‌شود تایرهای سواری وارداتی در سامانه ثبت نمی‌شوند اما با یک روش متفاوت با محصولات داخلی به فروش می‌رسند را رد کرد و گفت: «اگر تایرساز داخلی اقدام به ثبت تولیدات خود در سامانه جامع تجارت نکند، متهم به عرضه خارج از  شبکه می‌شود اما تایرهای وارداتی  در صورت عدم ثبت در سامانه مشمول کالای قاچاق خواهند شد و برخورد به‌مراتب سخت‌تری  با واردکنندگان متخلف خواهد شد.» وی علت کند بودن روند اجرای فروش تایر توسط سامانه جامع تجارت را عدم همکاری  برخی تایرسازان اعلام کرد و به شرکت‌های تولیدی هشدار داد: «به زودی محدودیت‌هایی برای تولیدکنندگانی که از این فرایند تخطی کنند، در نظر گرفته خواهد شد.»


پایانی غم ‌انگیز ‌برای خودکفایی در تولید تایرهای رادیال باری‌- اتوبوسی۹۹/۰۶/۲۹

تفاوت چشمگیری که نه تنها صنعت تایر ایران را دیر یا زود با خطر تعطیلی کارخانه‌ها مواجه خواهد کرد بلکه اجرای پروژه‌های خودکفایی در تولید تایرهای رادیال باری-اتوبوسی را به‌دلیل نبود قدرت رقابت با تایرهای چینی به تعطیلی می‌کشاند.

هفته گذشته داریوش باقر‌جوان، مدیرکل مسافری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده ای  در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا از واقعیتی تلخ اما با تیتری مثبت خبر داد. تیتری که بیانگر خبر خوش برای راننده‌های حمل‌ونقل جاده‌ای بود اما در بطن، نابودی صنعت تایر ایران را یدک می‌کشید.

باقرجوان در این گفت‌وگو از تفویض اختیار رئیس‌جمهور به وزیر راه‌وشهرسازی برای واردات تایرهای رادیال باری-اتوبوسی  به کشور با ارز دولتی خبر داد و گفت: «در راستای برخی مشکلات به‌وجود‌آمده در بازار لاستیک رئیس‌جمهور به وزیر راه‌و‌شهرسازی تفویض اختیارکرد تا بازار این کالا سامان پیدا کند. بر این اساس وزیر راه نامه‌ای به گمرکات کشور نوشت و اعلام کرد لاستیک‌هایی که تا ابتدای شهریور ماه وارد شدند و در مرحله ثبت‌سفارش، ارز تخصیصی آن‌ها ۴۲۰۰تومانی بوده، مشمول ارز دولتی شده و با این نرخ ترخیص شوند.»

باقرجوان اظهار کرد: «براساس آمارهای دریافت‌شده اگر این لاستیک‌ها که حدود ۳۰۰ هزار حلقه هستند از گمرکات ترخیص و به سامانه لاسیتک سازمان راهداری وارد شوند، حدود ۶۰۰هزار حلقه لاستیک خواهیم داشت و می‌توانیم این نوید را به رانندگان بدهیم که شرایط بهتر خواهد شد.»

اگرچه این خبر به‌گفته باقرجوان برای رانندگان حمل‌و‌نقل بار و مسافر خوشایند است اما در عمل درزمینه حمایت از واردات کالا از خارج کشور با صنعتی داخلی تفاوت داشته و نشان از مرگ تدریجی صنعت تایر ایران دارد. 

در همین رابطه، محمدرضا تقی‌گنجی، عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی صنعت تایر ایران تفویض اختیار به وزیر راه‌وشهرسازی برای ترخیص و تخصیص ارز دولتی به واردات تایر سنگین توسط شرکتی خاص را عجیب قلمداد کرد و  به «دنیای خودرو» گفت: «متاسفانه وزارت صمت و بانک‌مرکزی تایرسازان را مکلف به پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز برای تایرهایی کرده‌اند که توسط این شرکت‌ها تولید و با نرخ دولتی در سامانه جامع تجارت توزیع شد‌اند. اصرار دستگاه‌های مسئول برای دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از تایرسازان آن‌هم از ابتدای  سال جاری تا آخر تیرماه درحالی صورت می‌گیرد که چند شرکت خاص مجوز واردات تایرهای سنگین با ارز دولتی را تا شهریورماه دریافت و این واردکنندگان عملکرد خود را با شعار حقوق راننده و حمایت از این قشر توجیه می‌کنند.»

گنجی با تاکید براینکه تولید در کارخانه‌های داخلی به‌دلیل افزایش نرخ ارز نیمایی از ۱۶هزار  و ۴۰۰تومان که هنگام تصویب افزایش قیمت تایر درنظر گرفته شده بود به ۲۲هزار تومان،‌کاملا زیان‌ده شده است، افزود: «بی‌شک با تصمیم اخیر دولت برای واردات تایرهای خارجی با نرخ دولتی و تولید تایرهای داخلی با مواداولیه وارد‌شده با ارز نیمایی،‌ تولید رو‌به‌نابودی خواهد رفت و در آینده‌ نزدیک شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی خواهیم بود.» 

از  سوی دیگر وی به‌عنوان مدیرهماهنگی گروه صنعتی رازی که طرح تولید تایرهای رادیال باری-اتوبوسی  را در جهت خودکفایی کشور برای این گروه محصول در دست اجرا دارد، ادامه داد: «با شرایط فعلی ادامه فعالیت برای راه‌اندازی این کارخانــــــه کاملا غیر‌اقتصادی است و هیچ سرمایه‌گذار عاقلی حاضر به تولید کالا و عرضه آن به چندبرابـــــر قیمت تمام‌شده چیــــنی‌های داخل بازار نخواهد بود.» 

وی با هشدار نسبت‌به آینده تولید تایر در کشور اظهار کرد: «شرکت‌های تایرسازی که تولید تایرهای سنگین را برعهده دارند، توان رقابت با لاستیک‌های چینی وارد‌شده با ارز ۴۲۰۰تومانی را نخواهند داشت.»

وی تصمیم دولت برای واردات تایر با ارز دولتی و دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز از تولیدکنندگان داخلی را پایانی غم‌انگیز برای طرح‌های توسعه‌ای صنعت تایر در کشور و حتی کارخانه‌های فعال فعلی اعلام کرد و از وزیر راه‌وشهرسازی خواست با نفوذی که در مجموعه دولت دارد، برای حمایت از صنایع داخلی در سال جهش تولید رایزنی و تلاش کند

 

ارسال نظر

 

 

 

۱ + ۱ =
 

قیمت تایر ۲ برابر نرخ مصوب است۹۹/۰۶/۲۹

 به گزارش «اخبار خودرو» به نقل از ایلنا،مصطفی تنها در مورد افزایش نرخ تایر در بازار اظهار داشت: تولیدکننده با مشکلات بسیاری مواد اولیه را جمع آوری و محصول را به بازار ارائه می‌دهد که باید در شبکه بازار توزیع شود. اما هیچ کسی نمی‌پرسد کیفیت و کمیت محصول چگونه است؟ ما تولید کننده‌ایم نه توزیع کننده. متاسفانه بافت اقتصادی ما به شکلی است که تایر با قیمتی که حق مصرف کننده است به دستش نمی‌رسد. اما باید در نظر داشت مگر خودرو، مسکن، گوشت و….. گران نشده‌اند؟ وقتی همه چیز گران است یعنی یک مشکل اساسی در اقتصاد ما وجود دارد. بنابراین تایری که افراد چندین برابر قیمت خریداری می‌کنند مربوط به تولیدکننده نیست وی در ادامه افزود: متاسفانه شبکه توزیع کشور ما مشکل اساسی دارد و دارای یک شبکه بسیار قدیمی است. زمانی که در اقتصاد ما تولید با مشکلات زیادی مواجه است و اگر فردی سرمایه شخصی را صرف مغازه‌‌داری کند، می‌تواند سودی به مراتب بیشتر از تولید ببرد. از همین روی باید پرسید، چرا در سال گذشته هیچ سرمایه گذاری در صنعت تایر کشور اتفاق نیفتاده است، علت چیست؟ زیرا بنیان اقتصادی ما دارای مشکل است.تنها خاطر نشان کرد: اکنون یک محصول آنقدر دست به دست می‌شود که باعث شده دیگر قابل کنترل نیست. چندی پیش انبارخانگی در شهر ری آتش گرفته بود که به دنبال آن مشخص شد بخش وسیعی از آن محل نگهدری لاستیک است.وی ادامه داد: تولید ما به دست توزیع کننده نهایی نمی‌رسد و او نیز مقصر نیست، چون با حداقل  سود کار می‌کنند. در سال گذشته ما ۲۶۰ هزار تن تولید داخلی داشتیم و نزدیک به ۲۰۰ هزار تن واردات داشتیم یعنی نزدیک به ۴۶۰ هزار تن، در حالی که کل مصرف ما در سال ۳۳۰ هزار تن بیشتر نمی‌شود یعنی ما سالانه ۱۳۰ هزار تن تایر مازاد عرضه داشته‌ایم در حالی که آن را در بازار اصلا حس نکردیم و همواره دچار کمبود بودیم.تنها با بیان اینکه در پنج ماه ابتدایی سال جاری ۲۸ درصد تولید تایر سواری  نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، ادامه داد: به عبارتی در سال جاری حدود به ۹ میلیون حلقه تایر تولید شده است. که د رپنج ماهه ابتدایی سال گذشته این رقم به ۶ میلیون و ۹۷۵ هزار حلقه تولید شده بود وی در خاتمه اضافه کرد: تولید تایر سواری بستگی به خودرو سازی‌ها دارد زیرا به ازای هر یک خودرو ۵ حلقه تایر مصرف می‌شود، به همین جهت به فعالیت خودروسازها هم بستگی دارد و ممکن است آمار را سالانه را چند میلیون جابه‌جا کند. نیاز سالانه ما حدودا نزدیک به ۲۲ میلیون حلقه لاستیک است که سال گذشته حدود ۱۹ میلیون حلقه لاستیک تولید کردیم و در سال جاری  قرار بر آن است که بیش از ۲۰ میلیون حلقه تولید شود.وی افزود: سال گذشته نزدیک به ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون یورو واردات تایر بوده اما این سختگیری و پیگیری که برای تولیدکنندگان وجود دارد برای واردکنندگان وجود ندارد. قیمت مصوب سازمان حمایت برای مصرف کننده به نظر  قیمت معقولی است اما در بازار تا دو برابر افزایش قیمت وجود دارد.


سود عمده‌فروشان و خرده‌فروشان تایر افزایش یافت۹۹/۰۶/۲۵

به گزارش «اخبار خودرو»،رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن‌وتجارت در جلسه مشترک خود با فعالان صنعت  و بازار تایر کشور با افزایش سود عمده‌فروشان و خرده‌فروشان تایر موافقت کرد. 
به گزارش روزنامه «دنیای ‌خودرو» در جلسه روز گذشته رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صمت با نمایندگان انجمن صنفی صنعت تایر ایران، ‌انجمن واردکنندگان لاستیک خودرو و اتحادیه فروشندگان لاستیک،‌ سود عمده‌فروشی در بازار تایر از ۳ به ۸درصد و سود خرده‌فروشی در این بازار از ۱۲ به ۱۵درصد افزایش یافت. 
این تصمیم  ابتدا باید به امضای سرپرست وزارت صمت برسد و پس از  تایید در  هیات عالی نظارت مرکز امور اصناف و بازرگانان برای اجرا ابلاغ می‌شود. 
به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» ‌سود پایین عمده‌فروشی که تا پیش از  این تنها ۳درصد در نظر گرفته شده بود، جوابگوی هزینه‌ها و سرمایه در گردش عمده‌فروشان تایر نبود، به‌همین‌دلیل بخش عمده‌فروشی تایر درمقابل ثبت خریدوفروش‌های خود در سامانه جامع تجارت مقاومت می‌کرد. 
تاجایی‌که  کارخانه‌های تایرسازی  هم به‌دلیل الزامی که برای ثبت خروجی خطوط تولید خود و خریدارانشان در سامانه در نظر گرفته شده بود، از ابتدای مرداد تا نیمه شهریور موفق به فروش محصولات خود در سطح عمده‌فروشان و عاملین فروش خود 
نشده بودند. سود پایین عمده‌فروشان و هزینه‌های سربار که الزام ثبت تایرهای فروخته‌شده توسط این افراد در  سامانه برایشان ایجاد می‌کرد، باعث شده بود بخش عمده‌فروشی بازار که سرمایه در گردش اصلی واردات و تولید تایر نیز در اختیارشان است، تمایلی  به ادامه فعالیت نشان ندهند. 
محمدرضا تقی‌گنجی، عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی  صنعت تایر ایران در واکنش به این تصمیم،‌ آن را به‌عنوان نخستین  گام برای  بازشدن قفل بازار تایر دانست و به روزنامه «دنیای‌خودرو» گفت: «با این تصمیم دو گروه عمده‌فروشان و خرده‌فروشان تایر از سود معقولی برخوردار خواهند شد و کارخانه‌های تایرسازی نیز بدون اعمال فشار خریداران عمده خود می‌توانند در صورت رفع ایرادات اجرایی  سامانه‌های تعریف‌شده از سوی وزارت صمت، تمامی اطلاعات فروش خود را در سامانه جامع تجارت ثبت 
کنند.» وی اظهار کرد: «‌سامانه‌های جامع تجارت و ۱۲۴ با برخی  ایرادات اجرایی روبه‌رو هستند که البته انجمن صنفی طی نامه‌ای آنها را به وزارت صمت اعلام کرده است. تا زمانی‌که این ایرادها برطرف نشوند امکان عملیاتی شدن خریدوفروش از طریق سامانه وجود ندارد.» وی تاکید کرد: «‌به‌نظر می‌رسد با قول مساعد مسئولان وزارت صمت برای رفع ایرادات موجود، ‌از ابتدای مهر ماه تمام کارخانه‌های تایرسازی بتوانند اطلاعات تولید و فروش خود را در سامانه ثبت کنند. 
از سوی دیگر سود تعیین‌شده نیز برای عمده‌فروشان معقول به نظر می‌رسد و دلیلی برای  همراهی نکردن این بخش از بازار  با سامانه مذکور وجود نخواهد داشت.»


تحویل یک جفت لاستیک در سال به صاحبان خودرو۹۹/۰۶/۲۵

به گزارش «اخبار خودرو»،معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت گفت: مردم با مراجعه به سامانه جامع تجارت اطلاعات شخصی و خودروی خود را وارد کنند و پس از راستی آزمایی متقاضی درخواست خود را در سامانه ارائه می‌کنند و سالی یک جفت لاستیک تحویل می‌گیرند.

حمید محله‌ای در برنامه گفتگوی ویژه خبری ۲ شنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه ۲ هزار عمده فروش، تولید ۸ تولید کننده لاستیک را توزیع می‌کنند افزود: بر اساس تصویب ستاد تنظیم بازار از ابتدای مرداد امسال لاستیک سواری باید در سامانه جامع تجارت، نظام‌مند ثبت شود.

وی گفت: ثبت تولید لاستیک سواری در این سامانه، حواله‌ای نیست.

محله‌ای افزود: لاستیک نیمه سنگین و لاستیک داخلی یا وارداتی که با ارز نیمایی تولید می‌شود باید از طریق سامانه جامع تجارت توزیع شود.

وی گفت: از ابتدا تا انتهای زنجیره تولید و توزیع لاستیک باید شفاف شود و بر این اساس سامانه جامع تجارت را برای ثبت تولید انواع لاستیک ایجاد کردیم.معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت افزود: تولید لاستیک در مقایسه با سال گذشته بهبود یافته و ۵ ماه نخست امسال ۶۰۴ هزار لاستیک وانتی تولید شده است.

وی گفت: البته آنچه که تا ۲۴ شهریور امسال در سامانه بهین یاب ثبت تولید شده ۶۹۹ هزار و ۹۸۸ از این نوع لاستیک بوده است.

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت افزود: اما در سامانه جامع تجارت تولید ۷۱ هزار حلقه لاستیک وانتی ثبت شده و هیچ لاستیکی از این سامانه توزیع نشده است.

وی گفت: ثبت در سامانه باید روزانه انجام شود، زیرا در غیر این صورت، نظارت بر توزیع آن امکان پذیر نیست.

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت افزود: مصرف کننده باید بداند لاستیک کجا وجود دارد که برای خرید به آنجا مراجعه کند.

وی گفت: اگر برای ثبت لاستیک‌های نیمه سنگین در سامانه جامع تجارت با مشکل رو به رو هستیم می‌توانیم آن را با تعامل تولید کنندگان برطرف کنیم.

معاون دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت علت اختلاف قیمت لاستیک‌های دولتی با بازار آزاد را دقیق اجرا نشدن در سامانه جامع تجارت دانست و افزود: زمانی که در سامانه، لاستیکی وجود ندارد مردم از کجا باید آنرا تهیه کنند.

وی گفت: با ثبت تولید لاستیک در سامانه جامع تجارت تا پایان مهر حاشیه و تفاوت قیمت لاستیک در بازار برطرف می‌شود.

 محله‌ای افزود: مردم با مراجعه به سامانه جامع تجارت اطلاعات شخصی و خودروی خود را وارد کنند و پس از راستی آزمایی درباره وجود خودرو و فعال بودن آن، پیامک اهلیت سنجی برای آن‌ها ارسال می‌شود.وی گفت: متقاضی بر این اساس درخواست خود را در سامانه ارائه می‌کند و سالی یک جفت لاستیک تحویل می‌گیرد.داوود سعادتی نژاد رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک نیز در این برنامه با بیان اینکه نرخ دولتی لاستیک رینگ ۱۳ بارز ۵۴۳ هزار تومان و همین لاستیک در بازار آزاد ۹۲۰ هزار تومان است گفت: برخی حوالی لاستیک را از سامانه جامع تجارت می‌گیرند و آن را در بازار آزاد می‌فروشند.وی افزود: لاستیک نرخ آزاد یا از شهرستان‌ها می‌آید یا لاستیک حواله‌ای را می‌خرند و در بازار، آزاد می‌فروشند.رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک گفت: لاستیک‌های نیسانی از تیر سال ۹۸ به وسیله اتحادیه توزیع می‌شد، اما با الزامی شدن ثبت آن در سامانه جامع تجارت برخی کارخانه‌ها آن را وارد سامانه نکردند و برخی نیز به نمایندگی‌ها دادند و آن‌ها نیز نتوانستند از طریق سامانه بفروشند.وی افزود: نمایندگی‌ها لاستیک‌ها را در انبارها نگه داشته اند و هزینه انبارداری می‌دهند، اما حق فروش ندارند و خریدار باید از سامانه، حواله بیاورد.رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لاستیک گفت: سایزهای ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ لاستیک به فروش می‌رسد، اما بقیه لاستیک‌ها خواب دارند و به انبار باز می‌گردند.وی افزود: هیچ کمبودی در لاستیک سبک و سنگین نداریم، اما سامانه جامع تجارت نتوانسته است آن را عرضه کند.

سعادتی نژاد گفت: لاستیک‌های سنگین را از سامانه می‌گیرند و در بازار آزاد می‌فروشند، زیرا لاستیک یک سال و نیم در انبارها مانده و تاریخ آن گذشته است و نتوانسته اند برای آن حواله صادر کنند.

سید یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات نیز در این برنامه گفت: در شش ماه نخست امسال ۴۲۶ پرونده به این سازمان ارجاع شده که ۲۹۸ پرونده، صنفی و ۱۲۸ پرونده مربوط به قاچاق کالا و ارز بوده است و حدود ۷ میلیارد تومان متخلفان جریمه شده اند.

وی افزود: مشکل لاستیک در مدیریت توزیع این کالاست و لاستیک‌ها با قیمت‌های دولتی در فروشگاه‌های مختلف تفاوت دارند.

رایگانی گفت: با توجه به اینکه لاستیک به اندازه کافی در بازار وجود دارد لازم است همان مدیریت توزیع لاستیک‌های سنگین درباره لاستیک‌های سواری نیز انجام شود.مصطفی میرسعید قاضی، رئیس انجمن صنعت لاستیک ایران نیز در این برنامه گفت: در سال ۹۷ شانزده میلیون و ۳۰۰ هزار، در سال ۹۸ هجده میلیون و ۵۰۰ هزار حلقه لاستیک تولید شد و در پنج ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تولید لاستیک ۲۶ درصد افزایش داشته است و پیش بینی می‌کنیم تا پایان سال بیش از ۲۱ میلیون حلقه لاستیک به میزان نیاز بازار داخلی تولید شود.وی افزود: به علت گستردگی نمایندگی‌ها و نبود ساز و کار نمی‌توانیم بر توزیع لاستیک نظارت کنیم، اما با نرخ مشخص، لاستیک‌ها را با فاکتور به نمایندگی‌ها می‌دهیم.میرسعید قاضی گفت: لاستیک‌های سنگین از نیمه دوم سال ۹۷ در سامانه جامع تجارت ثبت شد، اما ثبت انواع دیگر لاستیک از مرداد امسال الزامی شده است.

وی افزود: بخش خودروساز به علت نداشتن کد شناسایی نمی‌توانند وارد سامانه جامع تجارت شود.

رئیس انجمن صنعت لاستیک ایران گفت: در مرداد و شهریور تولید لاستیک‌ها را ماهی یک بار در سامانه جامع ثبت می‌کنیم و این کار از مهر، هر دو هفته یک بار انجام می‌شود.

وی افزود: از این هفته لاستیک‌های وانتی نیز در سامانه جامع تجارت ثبت می‌شود.

رئیس انجمن صنعت لاستیک ایران گفت: علت ثبت نشدن تولید لاستیک‌های وانتی، نبود زیرساخت در سامانه جامع تجارت بو وی افزود: از ابتدای سال تاکنون ۷۰ میلیون دلار برای واردات مواد اولیه لاستیک، ارز اختصاص داده اند در حالی که برای هر یک کیلو محصول به یک دلار ارز نیاز است و از دولت می‌خواهیم این مسئله را تسهیل کند.وحید خراسانی کارشناس صنعت لاستیک نیز در این برنامه گفت: توزیع لاستیک سواری و وانتی در سامانه جامع تجارت، مشکل تفاوت قیمت این کالاها را در بازار برطرف می‌کند.وی افزود: از ابتدای سال، میزان تولید لاستیک نیمه سنگین در سامانه جامع تجارت ثبت نشده است و کسی نمی‌داند این لاستیک‌ها کجا هستند.کارشناس صنعت لاستیک با بیان اینکه ابزار نظارتی ستاد تنظیم بازار، سامانه جامع تجارت است گفت: زمانی که تولیدکننده محصول خود را در این سامانه ثبت نکند نمی‌توان بر توزیع آن نظارت کرد.وی افزود: چطور لاستیک وارداتی رینگ ۱۶ در سامانه جامع تجارت ثبت و بر این اساس توزیع می‌شود و در اختیار راننده قرار می‌گیرد، اما تولید داخلی همان لاستیک نمی‌تواند در سامانه ثبت و توزیع شوخراسانی گفت: بر اساس آمار ۶۳۰ هزار حلقه لاستیک وانتی تولید داخل در سامانه جامع تجارت ثبت نشده است.وی افزود: لاستیک‌های سبک تولید داخل فقط کافی است در سامانه جامع تجارت ثبت شود نه اینکه حواله‌ای فروخته شود.کارشناس صنعت لاستیک گفت: اگر تولید کننده لاستیک خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کند اختلاف قیمت در بازار از بین می‌رود.


سوءاستفاده از فروش سامانه‌ای لاستیک‌های سواری توسط برخی تایرفروشان۹۹/۰۶/۲۴

به گزارش «اخبار خودرو»،با یک کپی از سند خودرو، ‌بدون محدودیت تایر سواری خریداری کنید! اگرچه مصرف‌کنندگان نهایی تایر ازاین موضوع که به‌واسطه یک خلأ در سامانه جامع تجارت ایجاد شده است، بی‌اطلاع هستند و تنها براساس اظهار فروشنده تایر با مراجعه به مراکز فروش لاستیک، ارائه سند خودرو و کارت‌ملی اقدام به خرید دو حلقه تایر می‌کنند ‌اما برخی تایرفروشان همین مشکل بزرگ در سامانه را دستاویز سوءاستفاده‌های کلان خود قرار داده‌اند و حتی در منطقه سرچشمه تهران هر کپی سند خودرو را به قیمت ۱۰هزار تومان خریداری  می‌کنند. 
به گزارش خبرنگار روزنامه «دنیای‌خودرو» ‌سامانه فروش تایرهای سواری یک خلأ بزرگ دارد و آن این است که هنگام ثبت مشخصات خودرو و کدملی خریدار، ‌امکان خرید مجدد برای خودرو مذکور و فرد خریدار از بین نمی‌رود و مالک خودرو می‌تواند با مراجعه به مغازه‌ای دیگر بازهم دو  حلقه تایر دریافت کند. اگرچه بروز چنین اتفاقی با اهداف اصلی سامانه‌ای کردن فروش تایرهای سواری فاصله دارد اما مشکل اصلی اینجاست مردم، سوءاستفاده‌کنندگان اصلی از این مشکل نیستند. بلکه برخی فروشندگان تایر، ‌این روزها با اطلاع از این حفره قانونی در سامانه جامع تجارت اقدام به سوءاستفاده از سند خودرو کسانی می‌کنند که برای خرید تایر به آنها مراجعه کرده‌اند. این افراد اگرچه دو حلقه تایر با نرخ مصوب را به فرد خریدار تحویل می‌دهند اما در نهایت با استفاده از کپی سندی که در اختیار دارند، تعداد تایر بیشتری را بدون هیچ محدودیتی از سامانه خارج می‌کنند و در بازار با قیمت‌های آزاد می‌فروشند. این البته تنها بخشی از مشکلات فروش سامانه‌ای تایر استتاجایی‌که اعضای  انجمن صنفی صنعت تایر ایران با امضای صورتجلسه‌ای خطاب به مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت و مدیرکل دفتر نظارت بر کالاهای غیرفلزی سازمان حمایت، برخی نواقص اجرایی سامانه جامع تجارت و سامانه ۱۲۴را به مسئولان گوشزد کرده‌اند.مواردی مانند تعریف نشدن کد آیسیک مجزا برای هر کالا؛ به‌شکلی که برخی محصولات شرکت‌ها کد آیسیک ندارندیا برای برخی محصولات کد آیسیک تکراری تعریف شده است. تایرسازان تاکید کرده‌اند عمده مشکلات سامانه جامع تجارت و سامانه ۱۲۴برای تولیدکنندگان مربوط به کد آیسیک است که متاسفانه هنوز تکمیل نشده و هر محصول کد مجزایی در سامانه ندارد. مشکل دیگر شرکت‌های تولیدکننده تایر پشتیبانی بسیار ضعیف این دو سامانه است، به‌شکلی‌که کارشناسان یا پاسخگو نیستند یا پاسخ‌هایی که ارائه می‌دهند با هم درتناقض است. بحث رزرو تایر نیز از دیگر ایرادات تولیدکنندگان استو درواقع این رزرو بدون پرداخت وجه صورت می‌گیرد و ممکن است خریدار تا مدت‌ها تایر را خریداری نکند.البته شرکت‌های تایرساز موارد دیگری را نیز به‌عنوان مشکلات این دو سامانه برشمرده‌اند که ازجمله آنها می‌توان به ناآگاه بودن عاملان فروش شرکت‌ها در سراسر کشور از این سامانه و عدم آموزش آنها، نبود ‌امکان‌ ثبت برند در سامانه ۱۲۴ و درخواست حذف گزینه تایید یا عدم تایید خریداران اشاره کرد. زیرا به‌هرحال نمایندگانی که تمایل به استفاده از این سامانه را ندارند، گزینه تایید را انتخاب نمی‌کنند و همین موضوع برای شرکت‌های تولیدی مشکل‌ساز می‌شود.


تنها خط ‌تولید تایرهای رادیال باری-اتوبوسی کشور درآستانه تعطیلی۹۹/۰۶/۱۸

به گزارش «اخبار خودرو»،واردکنندگان تایر که ارز دولتی به آنها تعلق گرفته و تایرهایشان تا ابتدای شهریورماه به گمرک رسیده و دارای قبض انبار است، از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز معاف شده‌اند؛ تصمیمی که اگرچه با مخالفت هر دو گروه واردکنندگان تایر و تولیدکنندگان این محصول همراه بوده اما در ۱۲شهریور طی جلسه مشترک فعالان صنعت و صنف تایر در وزارت صمت اتخاذ شد تا با این تصمیم تنها خط‌تولید تایرهای رادیال باری-اتوبوسی کشور در کرمان درآستانه تعطیلی قراربگیرد. به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» ‌مسئولان وزارت صمت در آخرین تصمیم خود درباره تایرهای سنگین واردشده به کشور مهلت چهارماهه‌ای به واردکنندگان این محصول دادند تا کالاهای رسیده به گمرک را بدون پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز ترخیص و در بازارعرضه کنند. اما اینکه چرا این تصمیم غیرکارشناسی است و می‌تواند ادامه واردات تایرهای سنگین به کشور را تحت‌تاثیر منفی خود قرار دهد و حتی منجربه تعطیلی تنها خط‌تولید تایرهای TBR شود، موضوعی است که باید با نگاهی کارشناسی‌تر به آن پرداخت.

   ارزهایی که چندماه دیرتر به‌دست تولیدکنندگان چینی رسید!  
براساس قانون واردکنندگانی که اقدام به واردات تایر با ارز ۴۲۰۰تومانی کرده‌اند، تنها ۶ماه فرصت داشتند کالای خود را ترخیص و در بازار عرضه کنند. حال وقتی آخرین تخصیص‌های ارز دولتی به واردکنندگان تایر موردبررسی قرار می‌گیرد، مشخص می‌شود آخرین حواله‌ها درآبان سال گذشته صادر شده است و با احتساب مهلت شش‌ماهه،‌ تجار و شرکت‌های واردکننده حداکثر تا اردیبهشت ماه سال جاری فرصت داشته‌اند کالای خود را وارد گمرک و از مزایای ارز دولتی استفاده کنند. حال اما براساس تصمیم اتخاذشده این مهلت تا ابتدای شهریورماه تمدید شده است که خود ابهامات بسیاری را برای فعالان این صنف ایجاد می‌کند. نکته اینجاست تمام تایرهای مذکور از چین به ایران وارد شده‌اند و واردکنندگان در موضوع انتقال ارز و حمل‌ونقل تایر به کشور هیچ مشکلی نداشته‌اند و باید بدون هیچ مشکلی تایرهای خود را در فرصت شش‌ماهه به گمرک می‌رساندند. اما اینکه این تایرها چند ماه بعد از فرصت شش‌ماهه به ایران رسیده، بیانگر این موضوع است که برخی شرکت‌های واردکننده تایر ارز دولتی را درجای دیگری خرج و پس از مدتی اقدام به خرید و واردات تایر از چین کرده‌اند.
     بدعتی جدید برای حمایت از چند شرکت خاص
ازسوی‌دیگر از سال۹۱ تاکنون که ارز دولتی به واردات برخی کالاهای اساسی تعلق گرفته، این نخستین‌بار است با تغییر گروه ارزی یک کالای خاص از دولتی به دیگر گروه‌های ارزی،‌کالایی خاص از پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارزمعاف می‌شود؛ آنهم برای گروهی خاص که تعدادشان از سه شرکت تجاوز نمی‌کند و  در شرایطی که بسیاری از تجار با اعلام حذف تایرهای وارداتی ازگروه اول ارزی اقدام به پرداخت مابه‌التفاوت کرده‌اند و امروز کالاهایشان با نرخ ارز نیمایی در بازار وجود دارد

  تولید با ارز نیمایی،‌ واردات خاص با نرخ ترجیحی
اما آنچه باعث آسیب بزرگ به صنعت تایر کشور می‌شود، سیاست‌های یک بام‌ودو هوای مسئولان اجرایی دربرخورد با محموله‌های وارداتی چند شرکت خاص با دیگر تجار و بدتر از آن تنها تولیدکننده تایرهای رادیال باری-اتوبوسی درکشور یعنی گروه صنعتی بارز است. ازآنجاکه براساس تصمیم اخیر دولت در سال جدید به تولیدکنندگان تایر ابلاغ شد،‌ مواداولیه تولید تایر نیز مانند تایرهای وارداتی از گروه دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی حذف شده است، بنابراین تایرسازان مواداولیه خود را با ارز نیمایی وارد خطوط تولید کردند. حال با این تصمیم وزارت صمت؛ تنها تولیدکننده تایرهای رادیال باری-اتوبوسی کشور باید کالای خود را با استفاده از ارز نیمایی تولید و از قضا با چینی‌هایی رقابت کند که با ارز دولتی و البته به تعداد ۴۰۰تا ۵۰۰هزار حلقه به کشور وارد شده‌اند. این درحالی است که در بدبینانه‌ترین حالت این تعداد تایر تا یک‌سال  دیگر کفاف نیاز بازار را خواهد داد و تولیدات داخلی با قیمتی بسیار بالاتر  از رقبای چینی باید در صف فروش قراربگیرند.
اتفاقی که می‌تواند خریداران تایرهای باری-اتوبوسی ساخت داخل را به‌دلیل نبود توان، رقابت با چینی‌ها در بحث قیمت به شدت کاهش و تنها خط‌تولید این تایرها را در آستانه تعطیلی قرار دهد. ازسوی‌دیگر تایرهای چینی که با ارز دولتی وارد و قیمت‌گذاری شده‌اند ادامه ثبت‌سفارش و واردات تایرهای خارجی با ارز نیمایی را نیز برای تجار غیرجذاب می‌کند، زیرا هیچ تاجری حاضر نیست کالایی را با سرمایه شخصی وارد کند که تا یک‌سال دیگر خریداری برای آن در بازار نیست.
اگرچه تصمیم مسئولان وزارت صمت که گویا با توصیه برخی افراد در یک وزارتخانه دیگر گرفته شده و حمایت از رانندگان نیز به عنوان دلیل به آن پیوست شده، هنوز به مرحله اجرا در نیامده است اما می‌تواند در صورت اجرایی شدن تنها خط‌تولید تایرهای رادیال باری- اتوبوسی در کشور را در آستانه تعطیلی قرار دهد. این درحالی است که تصمیم‌گیران این حوزه می‌توانند با تعیین بسته‌های حمایتی برای رانندگان خودروهای سنگین به شکل دیگری از آنها حمایت کنند تا صنعت کشور بهای حمایت مستقیم از راننده را با تعطیلی تنها خط‌تولید تایرهای رادیال باری-اتوبوسی کشور پرداخت نکند.


دامپینگ چینی‌ها برای حذف تنها تولیدکننده استیل کرد در ایران۹۹/۰۶/۱۶

 

به گزارش «اخبار خودرو»،عدم حمایت یکی  از تایرسازان بزرگ کشور تنها به‌خاطر ۱۵۰تومان سود بیشتر در هر حلقه تایر از‌یک‌سو و دامپینگ چینی‌ها برای حفظ بازار خود درشرایط کرونایی، از سوی‌دیگر تنها تولیدکننده استیل کرد در کشور را با خطر تعطیلی مواجه کرده است. به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» بازهم چینی ها دست به دامپینگ زده‌اند و با کاهش عجیب قیمت محصولات خود،‌ این‌بار  نه به مقابله با تایرسازان ایرانی، بلکه با همراهی برخی تولیدکنندگان داخلی تایر، در صدد حذف تنها تولیدکننده استیل‌کرد در کشور بر‌آمده‌اند. اقدامی که می‌تواند گام‌های برداشته‌شده برای جهش تولید و حذف وابستگی درصنعت تایر به آن‌سوی آبها را به عقب برگرداند.

   تایرسازان فراموشکار!
اگرچه صنعت تایر ایران سال‌ها پیش با دامپینگ تایرسازان چینی دست‌و‌پنجه نرم می‌کرد و درهمین راستا با همکای گمرک جمهوری اسلامی ایران اقدام به بالا بردن نرخ تایرهای چینی در سیستم ارزش‌گذاری گمرک کرد اما این‌بار وقتی پای حمایت از تولیدکننده استیل‌کرد به‌عنوان یکی از مواد‌اولیه تولید تایر که تا پیش از این به صورت کاملا وارداتی در خطوط تولیدشان استفاده می‌شد، به‌میان می‌آید؛ به جای حمایت از تولیدکننده داخلی همچنان واردات را در اولویت کاری خود قرار داده‌اند. بر‌اساس بررسی‌های خبرنگار روزنامه «دنیای‌خودرو» ‌در شرایطی که قیمت فولاد گرم چین در بازارهای جهانی و بازار این کشور ۱۶درصد افزایش داشته است اما تولیدکنندگان استیل‌کرد در چین به‌دلیل شرایط ناشی‌‌از شیوع کرونا و همچنین کاهش تولید خودروسازان، تایرسازان و مصرف تایر به‌واسطه افت سفرها دست به دامپینگ قیمتی زده‌اند و نرخ محصولات خود به ویژه برای مشتریان ایرانی را ۱۵درصد کاهش داده‌اند.

   خرید از خارجی‌ها فقط به‌خاطر ۱۰سنت در هرکیلوگرم
 با این‌حال محمد‌حسین بیانک، مدیرعامل شرکت ماداکتو به عنوان تنها تولیدکننده استیل‌کرد تایرهای رادیال سواری در کشور از عدم همکاری بزرگ‌ترین تایرساز کشور در  حمایت از  صنعت تولید استیل‌کرد آن‌هم فقط به‌دلیل ۱۰سنت اختلاف قیمت با نمونه چینی خبر داد و گفت: «متاسفانه کارخانه‌های چینی با بهره‌گیری از دامپینگ ۱۵درصدی، ‌مشوق مالیاتی ۱۲درصدی دولت چین برای صادرکنندگان این محصول و تعرفه ۵درصدی واردات استیل‌کرد در ایران، ‌محصول خود را برای مصرف در کارخانه‌های تایرسازی کشور  تنها به ازای هر کیلوگرم ۱۰سنت ارزان‌تر عرضه می‌کنند.» وی با تاکید بر اینکه چینی‌ها سابقه طولانی در دامپینگ و کاهش قیمت برای رقابت ناسالم در دنیا را دارند، افزود: «نکته تاسف‌برانگیز عدم همکاری یکی از بزرگ‌ترین تایرسازان کشور با تولیدکننده داخلی و وارد کردن این محصول از چین است.» 
وی بیان کرد: «هرکیلوگرم استیل‌کرد چینی تا پیش از این یک‌دلار و ۷۵سنت به فروش می‌رسید اما با اقدام جدید کارخانه‌های چینی،‌ قیمت در کارخانه این محصول  به یک دلار و ۵۰سنت رسیده است که البته با هزینه‌های حمل و گمرک برای تایرساز  یک دلار و ۸۰سنت تمام می‌شود. این درحالی است که کارخانه ماداکتو با بهره‌گیری از دانش‌فنی و تجهیزات ایتالیایی این محصول را هر  کیلوگرم یک‌دلار و ۹۰سنت به دست تایرسازان داخلی می‌رساند و رقم ۱۰سنت در هر کیلوگرم تاثیری معادل ۱۵۰تومان در هر حلقه تایر دارد که بسیار ناچیز و قابل چشم‌پوشی است.» وی باتاکید بر اینکه ماداکتو با توسعه تولید خود و حمایت تایرسازان داخلی در عقد قراردادهای خرید می‌تواند تمام نیاز ۱۰هزار تن در سال کشور به محصول استیل‌کرد را تامین کند، گفت: «بخش عمده‌ای از تولیدکنندگان مانند یزدتایر،‌ آرتاویل‌تایر، ‌ایران‌تایر و کویر‌تایر از خردادماه هم‌زمان با حذف مواد‌اولیه تولید تایر از دریافت‌کنندگان ارز دولتی به سمت خرید از این کارخانه روی آورده‌اند اما   عدم همکاری دیگر تولیدکنندگان تایر رادیال در ایران و واردات این محصول در حجم بالا نتیجه‌ای جز ضربه زدن به خودکفایی کشور در این صنعت به همراه ندارد.»

   واردات دوبرابری استیل‌کرد در سال ۹۸
به گزارش خبرنگار روزنامه «دنیای‌خودرو» درحالی‌که کارخانه ماداکتو فعالیت خود را در سال ۹۸آغاز و آمادگی خود را برای تامین استیل‌کرد موردنیاز تایرسازان اعلام کرده است،اما ‌ بررسی صورت‌های مالی تایرسازان در کدال حکایت از دو برابر شدن خرید این محصول با ارز دولتی در سال ۹۸نسبت‌به سال ۹۷دارد. رقمی که برای یکی از شرکت‌ها به ۱۵۲میلیارد‌تومان در سال نیز رسیده و تنها دلیل آن ادامه خرید از کارخانه‌های چینی برای کسب سود ناچیز است، درحالی‌که همین تایرسازان در صورت نبودن حمایت‌های دولتی در افزایش تعرفه واردات تایر  خارجی  و الزام تجار به بیش‌اظهاری نمونه‌های چینی در گمرک، ‌به‌هیچ‌وجه امکان رقابت با تایرسازان چین را نخواهند داشت اما درشرایط مشابه حاضر به همکاری و خرید از کارخانه‌های داخلی نیستند. بنابراین به نظر می‌رسد وزارت  صمت در جهت حمایت از تولید داخل می‌تواند با افزایش تعرفه واردات استیل‌کرد سواری به رقمی بیش‌از ۵درصد فعلی و حتی تغییر در ارزش‌گذاری گمرکی این کالا، ‌از چنین صنایعی حمایت کند و کشور را بیش ‌از پیش به سمت خودکفایی ببرد.


تلاش عجیب واردکنندگان لاستیک برای لغو ممنوعیت واردات تیوب۹۹/۰۶/۱۶

به گزارش «دنیای ‌خودرو» ‌معاونت صنایع وزارت صمت در آخرین روز تیرماه طی نامه‌ای  بسیار محرمانه خطاب به سرپرست وقت وزارت صمت خواستار حذف تعرفه واردات برخی اقلام وارداتی به کشور  ازجمله تیوب شده بود. درخواستی که با موافقت سرپرست وزارت صمت برای اجرا به گمرک ابلاغ شد و باتوجه به توان تولیدکنندگان داخلی در تامین نیاز تیوب کشور،‌ واردات هرگونه تیوب به کشور با  هدف صیانت از منابع ارزی و حمایت  از تولید ممنوع شد. حال اما گویا این تصمیم قاطع و محرمانه به مذاق واردکنندگان این کالا خوش نیامده است و آنها خواستار لغو ممنوعیت‌ها هستند.نامه‌های  سریالی انجمن واردکنندگان لاستیک به  معاون بازرگانی داخلی!دبیر انجمن واردکنندگان لاستیک در نامه‌ای به معاون بازرگانی داخلی و دبیر کارگروه تنظیم بازار با ذکر دلایلی خواستار ازسرگیری تخصیص ارز و واردات این کالا به کشور شده است. دراین نامه بر نیاز کشور به ۱۶۰‌نوع  انواع تیوب اشاره شده است که از ویلچر تا ماشین‌آلات راهسازی و معدنی را شامل می‌شود. رقمی که تولیدکنندگان این محصول به آن واکنش نشان داده‌اند و آن را نوعی فرافکنی می‌نامند. تاجایی‌که مجموع سایزهای موردنیاز کشور به تیوب را تنها ۷۰سایز اعلام کرده‌اند! ۷۰سایزی که تنها ۵۴سایز پرمصرف آن در تنها تیوب‌سازی کشور یعنی شرکت لاستیک خوزستان تولید می‌شود. ازسوی‌دیگر شرکت‌ها ازجمله گروه صنعتی بارز، ‌لاستیک دنا، ‌یزدتایر و ایران‌یاسا نیز با حفظ واحدهای تیوب‌سازی  خود به تولید این محصولات با ظرفیت بالا ادامه می‌دهند.ایجاد شبهه بر سر استاندارد بودن تیوب‌های تولید داخلانجمن واردکنندگان لاستیک بر کیفیت پایین تولیدات داخلی و عواقب استفاده از آنها در ماشین‌آلات مختلف اشاره کرده است که البته به‌نظر می‌رسد چیزی جز فرافکنی نیست،‌ چراکه در  صورت ادامه‌دار بودن واردات تیوب، ‌باز هم همین نمونه‌های داخلی در بازار توزیع و مصرف می‌شوند و اگر قرار بر خطرناک بودن استفاده از تیوب‌های ساخت داخل باشد، این سازمان استاندارد است که باید جلوی ادامه تولید این محصولات را بگیرد. یکی دیگر از نکاتی که انجمن واردکنندگان لاستیک به‌عنوان دلیل برای از سرگیری واردات این کالا به کشور آورده است، اختلاف قیمت‌ شدید بین کارخانه و بازار آن‌هم به دلیل کمبود شدید کالاست.علاقه عجیب واردکنندگان به دو سایز پر مصرفاین درحالی است که هنوز زمان زیادی از ابلاغ و اجرای این مصوبه نگذشته است تا کمبود شدیدی در بازار ایجاد شود. البته بررسی‌های خبرنگار روزنامه ‌«دنیای‌خودرو» از بازار تیوب حکایت از ثابت ماندن قیمت تیوب‌های تولید داخل از ابتدای تابستان تا امروز دارد. ازسوی‌دیگر واردکنندگان این کالا خود را تامین‌کننده اصلی تیوب خودروسازانی همچون ایران‌خودرو، ‌سایپا، ‌تراکتورسازی تبریز و  هپکو اراک اعلام کرده‌اند. درصورتی‌که تیوب موردنیاز تمام این خودروسازان به صورت کامل در داخل تولید می‌شود و نیازی به واردات این کالا در سایزهای موردنیاز خودروسازان نیست. اما اینکه چرا برخی از شرکت‌ها علاقه‌مند به خرید نمونه‌های خارجی به جای حمایت از  تولید داخلی هستند را باید در جای دیگری جست‌وجو کرد. بررسی‌های خبرنگار «دنیای‌ خودرو» از بازار تیوب کشور حکایت از علاقه عجیب واردکنندگان به واردات دو سایز پرمصرف یعنی ۲۴-۱۲باری و ۱۶-۵۰-۷وانتی دارد. در صورتی‌که انجمن واردکنندگان تایر در نامه خود به معاون وزیر صمت نگرانی خود را از نبود تیوب برای ویلچرسواران اعلام کرده است. نکته‌ای که به‌نظر می‌رسد مسئولان وزارت صمت قبل از اتخاذ هرگونه تصمیم، نسبت به بررسی ثبت‌سفارش‌ها و واردات قبلی تجار اقدام کنند تا مشخص شود آیا بخش واردات به فکر تامین تیوب‌های خاصی که امکان تولید آنها در داخل وجود ندارد، افتاده است یا تنها تمایل به رقابت با تولیدکنندگان داخلی  در سایزهای پرطرفداری دارد که درحقیقت واردات آن جز ارزبری و زمین زدن تولید نتیجه دیگری در سطح کلان به همراه ندارد. براساس بررسی‌های صورت گرفته درحال حاضر امکان تولید سایزهایی مانند ۲۵-۵/۱۷، ۲۴-۱۶، ۲۰-۱۴، ۲۵-۵/۲۶، ۲۵-۵/۲۹، ۲۹/۵/۲۹ و چند سایز لیفتراکی وجود ندارد که البته با حمایت از بخش تولید می‌توان در این سایزهای خاص نیز به خودکفایی رسید.اما آنچه حائزاهمیت است نیاز بسیار پایین کشور به سایزهای خاص مانند ۲۶٫۵-۲۵است که شاید در هر سال تنها ۲۰۰حلقه از آن در کشور استفاده شود و بی‌شک انجمنی متشکل از تعداد زیادی شرکت واردکننده برای واردات حداکثر چندهزار حلقه تیوب اقدام به نامه‌نگاری و ابراز نگرانی از وقوع وقایع اسفناک درکشور نمی‌کند!اگرچه به نظر نمی رسد معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت با اشراف کاملی که بر بازار و صنعت تایر ایران دارد ،‌با این درخواست و لغو ممنوعیتی که در نهایت به نفع نظام اقتصادی و صنعت کشور است موافقت کند اما جا دارد تا درصورت نیاز به واردات ،‌تنها برخی سایزهای خاص که امکان تولید آنها در کشور  وجود ندارد در  قالب  کالای وارداتی راهی بازار شود و صنعت تیوب سازی کشور با تصمیم هایی غیر کارشناسی رو به نابودی نرود.


افزایش دو برابری قیمت کائوچوی مصنوعی تولید داخل برای تایرسازان۹۹/۰۶/۱۵

  به گزارش «اخبار خودرو»،صنعت تایر ایران این‌بار ازسوی صنایع پتروشیمی نقره‌داغ شد تا در اقدامی عجیب واردات کائوچوی مصنوعی از دیگر کشورها ارزان‌تر از  نمونه داخلی تمام شود. به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» ‌هنوز زمان چندانی از صدور دو مرحله صدور مجوز  افزایش قیمت برای تایرهای تولید داخل نگذشته است که افزایش نرخ ارز نیمایی و نهاده‌های موردنیاز تولید داخل، ‌اهالی این صنعت را در شوکی بزرگ فرو برد. در جدیدترین اقدام پتروشیمی، بندر امام(ره) به‌عنوان تنها تامین‌کننده کائوچوی مصنوعی صنعت تایر ایران یک‌باره قیمت هر کیلوگرم کائوچوی مصنوعی را از ۱۴هزارتومان به ۳۰هزارتومان افزایش داده است. اقدامی که می‌تواند هزینه‌های تمام‌شده تایرسازان را به شدت افزایش دهد. یکی از مدیران شرکت‌های تایرسازی با گلایه از تصمیم اخیر پتروشیمی بندر امام(ره) در  بالا بردن قیمت کائوچوی موردنیاز صنعت تایر ایران از  تاکید مدیران پتروشیمی مبنی‌بر اجرای قیمت تعیین‌شده خبر داد و به خبرنگار روزنامه «دنیای‌خودرو» گفت: «به‌رغم‌آنکه پتروشیمی باید محصولات خود را با اولویت تامین صنایع داخلی تولید و به بازار عرضه کند، متاسفانه در واکنش به اعتراض تایرسازان گفـــته است در صورتی‌که تمایل به خرید ندارید، تمام تولیدات کائوچوی مصنوعی برای فــــروش در بازارهای خارجی صادر خواهد شد!»درهمین‌حال  محمد رضا تقی‌گنجی، عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر ایران در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای‌خودرو» ضمن تایید این خبر ادامه داد: «متاسفانه پتروشیمی بندر امام(ره) فارغ از رسالت اصلی خود که حمایت از تولیدکنندگان داخلی است،‌ بی‌توجه به فرمایشات مقام‌معظم رهبری در حمایت از جهش تولید، ‌قیمت این کالا را برای  مصرف‌کننده داخلی که همان شرکت‌های تایرسازی هستند  به ازای هر کیلوگرم ۳۰هزارتومان رسانده، این درحالی است ‌که همین کالا را به قیمت ۱۷هزار تومان به دیگر کشورها صادر می‌کند.» ازسوی‌دیگر گنجی تاکید کرد: «قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم SBR  وارداتی از روسیه با نرخ فعلی ارز؛ ۲۰هزارتومان است که درصورت واردات این ماده اولیه، ‌به ازای هر کیلوگرم ۱۰هزارتومان برای تولیدکنندگان صرفه‌جویی به همراه دارد.» وی افزایش اخیر قیمت تایر را برمبنای خرید کائوچوی مصنوعی به ازای هرکیلوگرم ۱۴هزار تومان و واردات مواد اولیه با ارز ۱۶هزارتومانی دانست اما با بالارفتن نرخ ارز و رسیدن به مرز ۲۲هزارتومان ازیک‌سو و افزایش دوبرابری برخی  مواداولیه تولید داخل، ‌درعمل تولید با قیمت‌های مصوب فعلی برای تایرسازان نه‌تنها سودده نیست بلکه زیان‌ده نیز خواهد شد. وی با اظهار  گلایه از تصمیم اخیر مسئولان پتروشیمی برای بالا بردن دوبرابری قیمت کائوچوی مصنوعی صنعت تایر افزود: «متاسفانه درآمدهای ارزی باعث شده‌اند منابعی که متعلق به مردم و کشور است و باید با اولویت رونق تولید مورداستفاده قرار بگیرند در قالب خام‌فروشی به دیگر کشورها صادر  شوند.»


📌تفاهمنامه همکاری بین گروه صنعتی بارز و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست‌جمهوری با هدف توسعه کاربرد نانوفناوری در صنعت تایر کشور و در راستای سند چشم انداز ۱۴۰۴ گروه صنعتی بارز به امضاء رسید.۹۹/۰۶/۱۲


📌برنامه جذب نیرو در شرکت لاستیک خوزستان با استفاده از نیروهای بومی۹۹/۰۶/۱۱

🔹مدیرعامل شرکت لاستیک خوزستان در خصوص اعتراض برخی افراد به جذب نیروهای غیر بومی گفت: تنها یک نیرو با مدرک فوق لیسانس برق که در کنکور رتبه تک رقمی دارد و در بهترین دانشگاه‌های دولتی مدرک را کسب کرده و همچنین در زبان خارجه تخصص زیادی دارد را به علت اینکه در این منطقه وجود نداشت، از یکی از شهرستان‌های اطراف جذب کردیم.عباسی با بیان اینکه برنامه جذب با نیروهای بومی شهرستان گتوند است، افزود: تاکنون سه زن در شرکت لاستیک خوزستان با مدارک دکترای شیمی و فوق لیسانس در این شرکت بکارگیری شده است.

🔹فرماندار گتوند با بیان اینکه نیروهای بیکار گتوند در شهرستان های اطراف بکارگیری نمی‌شوند، اظهارداشت: از ابتدای کار تاکید بر این بود تا زمانی که نیرو در شهرستان گتوند باشد، هیچ نیروی غیربومی در شرکت لاستیک خوزستان بکارگیری نشود و تنها برخی نیروهای متخصص از دیگر نقاط بکارگیری شدند.وی ادامه داد: با توجه به قراردادهایی که شرکت لاستیک خوزستان در آینده قرار است منعقد کند، نیروهای جدیدی را جذب خواهد کرد.


📌احداث کارخانه تایرسازی هدف مهم شرکت لاستیک خوزستان۹۹/۰۶/۱۰

🔹مدیرعامل شرکت لاستیک خوزستان نیز احداث کارخانه تایرسازی را از اهداف این شرکت دانست و گفت: با جدیت پیگیر احداث کارخانه تایرسازی در شرکت لاستیک خوزستان هستیم. امیر عباسی افزود: راه اندازی کارخانه لاستیک در این شرکت نیازمند ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار است که نیازمند حمایت بیشتر دولت هستیم.

🔹 وی با بیان اینکه با جدیت و با همکاری مسئولان شهرستانی و استانی در حال پیگیری احداث کارخانه تایرسازی در این منطقه هستیم، اظهارداشت: با توجه به مشکلات ارزی کشور و وجود تحریم‌ها در حال حاضر با احداث این کارخانه موافقت نشده، اما تلاش بر این است تا با جذب سرمایه گذار داخلی و یا خارجی در کنار سرمایه شخصی این کارخانه را احداث کنیم.مدیرعامل شرکت لاستیک خوزستان تاکید کرد: برای حمایت از تولید این شرکت، باید واردات تیوپ قطع شود تا بتوانیم فروش را به خوبی انجام دهیم ضمن اینکه محصول تولید شده در شرکت لاستیک خوزستان کیفیت بالایی دارد. مدیرعامل شرکت لاستیک خوزستان با بیان اینکه ظرفیت اسمی شرکت لاستیک خوزستان تولید پنج هزارتن در سال است، گفت: ۶ ماه نخست امسال که شرکت را از بنیاد مستضعفان دراختیار گرفتیم حدود ۸۰۰ تن تولید داشتیم و این مقدار تا پایان سال به یکهزار و ۶۰۰ تن تولید افزایش داده شد. وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۸۰۰ تن محصول در این شرکت تولید شده گ که در هر ماه میانگین ۲۰۰ تن به بالا تولید شده و پیش بینی تولید صددرصدی است.

🔹 وی ادامه داد: انواع تیوپ موتوری، دوچرخه ای، سواری، وانتی، فرغونی، کشاورزی، باری، راهسازی و صنعتی در سایزهای مختلف در این شرکت تولید می شود.مدیر عامل شرکت لاستیک خوزستان با بیان اینکه این شرکت در سال ۱۳۹۷ تا ۵۰۰ تن بیشتر تولید نداشت و شرکت به سمت تعطیلی می رفت، گفت: این شرکت در آن سال ۱۷۷ میلیارد ریال زیان دید و زمانی که کارخانه را تحویل گرفتیم به شدت فرسوده بود و هراقدامی انجام دادیم، تولید بیشتر از سه تن نداشت. عباسی افزود: پس از آن رسیدگی و اورهال دستگاه ها را انجام دادیم و تاکنون بالای ۱۲ میلیارد ریال تجهیزات خریداری شده است، شاید این مبلغ ناچیز باشد اما برای این شرکت این هزینه قابل توجه است. وی ادامه داد: ۳۵ درصد مواد اولیه شرکت از خارج و از کشورهای هند، چین، روسیه و کره جنوبی و ۶۵ درصد دیگر آن از داخل کشور تامین می شود.


پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز توسط تایرسازان؛ از شایعه تا واقعیت۹۹/۰۶/۰۴

به گزارش «اخبار خودرو»،دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز برای واردات مواداولیه از  تایر سازان تنها با نظر معاونت صنایع وزارت، صنعت ‌و معدن و تجارت انجام خواهد شد. به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» درحالی‌که شایعاتی مبنی‌بر اجبار تایرسازان برای پرداخت مابه‌التفاوت  نرخ ارز مواد اولیه‌ای که سال  گذشته ثبت‌سفارش،‌ وارد و درخطوط تولید استفاده کرده‌اند، وجود دارد، ‌یک منبع آگاه در  وزارت  صمت،‌ دریافت مابه‌التفاوت را منوط‌به نظر معاونت صنایع این وزارتخانه دانست و گفت: «تاکنون هیچ تولیدکننده‌ای مابه‌التفاوتی را پرداخت نکرده است.» 
این مقام مسئول در وزارت صمت با تاکید بر اینکه بانک‌مرکزی درنامه‌ای به تولیدکنندگان تایر خواستار پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز توسط شرکت‌های مذکور شده است، افزود: «وزارت صمت با این شیوه موافق نیست و تاکنون هیچ‌یک از تایرسازان مابه‌التفاوتی را پرداخت نکرده‌اند.» وی بررسی الزام یا عدم الزام تایرسازان برای پرداخت مابه‌التفاوت  نرخ ارز دولتی  و نیمایی برای واردات مواداولیه ثبت‌سفارش‌شده درسال گذشته را وظیفه معاونت صنایع وزارت  صمت دانست و ادامه داد: «هنگام ورود مواد اولیه به کشور، استفاده یا عدم‌استفاده از آن برای تولید تایر و فروش آن با نرخ‌های تعیین‌شده، پیش از تصویب افزایش ۳۰ و ۲۵درصدی قیمت تایر در سال ۹۹؛ از معیارهای بررسی معاونت صنایع خواهد بود. بنابراین اگر تایرسازان مواداولیه وارداتی خود را تا پیش از ابلاغ قیمت‌های جدید ترخیص و در خطوط تولید تبدیل به تایر کنند و همچنین تایرها در بازار عرضه شده‌ باشند، بی‌شک ملزم به پرداخت مابه‌التفاوت  نرخ ارز نخواهند شد.با این‌حال الزام این شرکت‌ها به پرداخت مابه‌التفاوت  شایعه است و درنهایت معاونت صنایع در خصوص اظهارات شرکت‌های تولیدی تصمیم‌گیری و نتیجه را به بانک‌مرکزی اعلام خواهد کرد.»


الزام تولیدکنندگان و معافیت واردکنندگان از درج قیمت در سامانه ۹۹/۰۶/۰۴۱۲۴

به گزارش «اخبار خودرو»،در حالی‌که واردکنندگان تایر و تولیدکنندگان این محصول هر دو،‌کالا و مواد اولیه مورد نیاز تولیدات خود را با شرایط یکسان ارزی به کشور وارد می‌کنند اما ‌وزارت صمت تایرهای وارداتی را از درج قیمت در سامانه سازمان حمایت معاف کرده ولی بخش تولیدی همچنان ملزم به انجام این رویه است. به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» روز گذشته محمدرضا کلامی، معاون بازرگانی داخلی و دبیر کارگروه تنظیم بازار در حمایت از تجار واردکننده تایر، نامه‌ای خطاب به مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و  تولیدکنندگان نوشت که بر اساس آن تجار واردکننده تایر ملزم به درج قیمت کالاهای  خود در سامانه ۱۲۴این سازمان نیستند. وی در نامه خود به عباس تابش، معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، با اشاره به درخواست انجمن واردکنندگان لاستیک خودرو درخصوص مشکلات تجار برای درج قیمت در سامانه ۱۲۴آورده است: «براساس اعلام انجمن مذکور و به‌دلیل نوسانات نرخ ارز و عدم امکان به‌روزرسانی قیمت در سامانه مورداشاره، ‌اظهار قیمت تایرهای وارداتی به‌صورت ثابت امکان‌پذیر نیست. از طرفی تاخیر زیاد در تایید یا عدم تایید نهایی قیمت، ‌بازرگانان را با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد کرد.» وی تاکید کرد از آنجا که قیمت‌های اظهارشده ‌باید قبل از اظهار، بررسی و ثبت شوند و در صورت عدم امکان بررسی اولیه و ثبت به‌دلیل نوسانات چشمگیر نرخ ارز،‌ مرتبط کردن شکایت‌های واصله به قیمت محموله‌های متفاوت، کاری دشوار خواهد بود. در همین رابطه محمدرضا تقی‌گنجی، عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی صنعت تایر با گلایه از تصمیم اخیر معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت و دبیر کارگروه تنظیم بازار برای معافیت واردکنندگان از درج قیمت در سامانه۱۲۴ به روزنامه «دنیای‌خودرو» گفت: این تصمیم در شرایطی گرفته شده است که هر دو گروه واردکنندگان و تولیدکنندگان،‌ نیاز وارداتی خود را با ارز نیمایی تامین می‌کنند و نوسانات نرخ ارز و مشکلاتی که ایشان برای واردکنندگان برشمرده‌اند شامل حال تولیدکنندگان نیز می‌شود.  با این‌حال تولیدکنندگان تایر در سخت‌ترین شرایط مجبور به تبعیت از نرخ‌گذاری محصولاتشان توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هستند،‌ در حالی‌که جریان مقابل آنها که تنها اقدام به واردکردن تایر آماده از دیگر کشورها می‌کنند از این الزامات سختگیرانه معاف شده‌اند.» وی با اشاره ‌به اینکه باتوجه به تاکید صریح معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت،‌کالاهای وارداتی با ارز نیمایی مشمول قیمت‌گذاری تثبیتی نمی‌شوند، گفت: «آنچه عجیب است این‌که چرا تولیدکننده باید کالای خود را که ارز موردنیازش از همان گروه ارزی مورداستفاده واردکنندگان تامین می‌شود،‌ با قیمت تثبیتی به فروش برساند و مشمول نوسانات نرخ ارز نمی‌شود اما واردکنندگان در سال جهش تولید از نظارت بر  قیمت هایشان معاف می‌شوند.


📌رشد ۱۹ درصدی فروش ایران تایر۹۹/۰۶/۰۳

🔹شرکت تولیدی ایران تایر در مرداد ماه حدود ۸۶۴ میلیارد ريال فروش داشته که نسبت به ماه گذشته حدود ۱۹ درصد رشد را نشان می دهد.

🔹این شرکت در مرداد ماه ۱۴۵۳ تن تایر رادیال سیمی فروخته است که حدود ۴% کمتر از ماه گذشته است. اما افزایش نرخ فروش این محصول که از قیمت حدود ۲۹۵ میلیون ريال به ۳۴۳ میلیون ريال رسیده (رشد حدود ۱۶% نرخ فروش)، باعث رشد مبلغ فروش در این ماه شده است.در نهایت در ۵ ماهه نخست سال مالی جاری، حدود ۳۱۸۲ میلیارد ريال فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۵۹% درصد رشد را تجربه کرده است.


در صورت همکاری تولیدکننده‌ها از اول شهریور، تایر خودرو‌های سواری به صورت سیستمی توزیع میشود۹۹/۰۶/۰۲

🔹به نقل از صدا و سیما، رسول جمشیدی افزود: سامانه توزیع سیستمی تایر‌های خودرو‌های سواری باید پیش از این اجرا می‌شد، اما متأسفانه به دلیل همکاری نکردن بعضی از تولید کننده‌ها تاکنون موفق به اجرایی آن نشده‌ایم.وی ادامه داد: طبق مصوبه تنظیم بازار، تمام تولیدکنندگان داخلی باید میزان تولید خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند و فقط می‌توانند بخش کوچکی از تولیدات خود را به عنوان گارانتی و یا فروش شرکتی نزد خود نگه دارند، اما تاکنون بعضی تولیدکننده‌ها این کار را به درستی انجام نداده و باعث به تعویق افتادن اجرای این طرح شده‌اند.

🔹 جمشیدی گفت: در حال حاضر با برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است از ابتدای شهریور، همه تولیدکننده‌ها میزان واقعی تولیدات خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند و پس از آن توزیع تایر خودرو‌های سواری سیستمی شده است و معاملات آن باید قابل رصد و پیگیری باشد.مجری طرح توزیع سیستمی تایر خودرو افزود: وزارت صنعت، فرآیندی را ایجاد کرده است که بر اساس آن ثبت سفارش و تأیید سفارش برای خرید مواد اولیه تولید کنندگان بر اساس میزان تولید و فروش واحد تولیدی آن‌ها انجام می‌شود. با اجرای این طرح قطعاً شرکت‌های تولیدی هم که بعضاً همکاری نکرده و تاکنون درصد کمی از تولیدات خود را اظهار کرده‌اند اجباراً در سامانه تولیدات خود را ثبت خواهند کرد و طرح توزیع سیستمی تایر خودرو‌های سواری اجرا خواهد شد


دستور معاون‌اول رئیس‌جمهور برای تدوین بسته تنظیم بازار تایر۹۹/۰۶/۰۱

به گزارش «اخبار خودرو»،با تصمیم معاون‌اول رئیس‌جمهور، وزارت صمت با دعوت از  ۱۲نفر از تصمیم‌گیرندگان، به‌منظور ساماندهی این بازار بسته تنظیمی تهیه می‌کند. به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» ‌روز گذشته نامه‌ای به امضای محمدرضا کلامی، سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌دست ۱۲نفر از افراد تصمیم‌گیر در حوزه تایر ازجمله معاون حمل‌ونقل وزارت راه‌وشهرسازی، رئیس سازمان راهداری، رئیس کل گمرک کشور، معاون ارزی بانک مرکزی، نماینده سازمان برنامه بودجه،‌ رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، معاون اقتصادی وزارت اطلاعات و فعالان صنعت و بازار تایر،‌ روز شنبه دور هم جمع خواهند شد تا بسته تنظیم بازار لاستیک را تدوین کنند. در شرایطی که برخی مدیران کارخانه‌های تایرسازی، ‌تجار و توزیع‌کنندگان عمده تایر نسبت‌به الزام ثبت هرگونه خریدوفروش تایر ایرانی و خارجی در سامانه جامع تجارت انتقاد دارند،‌ یکی از موارد مورد بحث در جلسه مذکور نیز تصمیم‌گیری درخصوص توزیع سامانه ای لاستیک خواهد بود. از دیگر مواردی که قرار است در این جلسه به آن رسیدگی شود، تبادل نظر درباره اخذ مابه‌التفاوت ارز ترجیحی لاستیک و تایرهای رسوبی در بنادر است که ماه‌ها به معضل و چالشی برای واردکنندگان تایر به‌ویژه از نوع سنگین آن تبدیل شده است. دراین نامه که به امضای محمدرضا کلامی رسیده است، به رفع مشکلات اجرایی ناشی‌از تغییر نرخ ارز برای واردات تایرهای سنگین و مواد اولیه تولید این محصول در کشور اشاره شد. همچنین قرار است سازوکارهایی برای حمایت از راننده‌های بخش بار و مسافر نیز درنظر گرفته شود تا این بخش از فعالان عرصه حمل‌ونقل از تغییرات قیمتی ناشی‌از تغییر قیمت تایر آسیب نبینند. به گزارش خبرنگار روزنامه «دنیای‌خودرو» ‌چندی پیش نیز جلسه‌ای در وزارت صمت با هدف تصمیم‌گیری درخصوص ترخیص تعدادی تایر با تاریخ‌های تولید قدیمی برگزار شد که به‌گفته فعالان صنعت تایر،‌ رئیس انجمن صنفی تایر ایران در این جلسه شرکت نکرد و عدم حضور او باعث هموار شدن مسیر برای ورود تایرهای تاریخ گذشته به 
کشور شد. حال باید دید باتوجه به اهمیت موضوع جلسه شنبه که شاید بتوان از آن به‌عنوان شنبه سرنوشت‌ساز برای صنعت و بازار تایر ایران نام برد،‌ نماینده تایرسازان توان دفاع از این صنعت را خواهد داشت یا درسال جهش تولید شاهد حمایت از واردات تایرهای آماده از خارج کشور به منظور ساماندهی بازار داخل خواهیم بود.


توزیع سیستمی تایر خودروهای سواری از اول شهریور۹۹/۰۵/۳۱

مجری طرح توزیع سیستمی تایر گفت: قرار است در صورت همکاری تولیدکننده‌ها از اول شهریور، تایر خودروهای سواری مانند خودروهای سنگین به صورت سیستمی و سامانه‌ای توزیع شود.به گزارش صدا و سیما، رسول جمشیدی افزود: سامانه توزیع سیستمی تایرهای خودروهای سواری باید پیش از این اجرا می‌شد، اما متأسفانه به دلیل همکاری نکردن بعضی از تولید کننده‌ها تاکنون موفق به اجرایی آن نشده‌ایم.وی ادامه داد: طبق مصوبه تنظیم بازار، تمام تولیدکنندگان داخلی باید میزان تولید خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند و فقط می‌توانند بخش کوچکی از تولیدات خود را به عنوان گارانتی و یا فروش شرکتی نزد خود نگه دارند، اما تاکنون بعضی تولیدکننده‌ها این کار را به درستی انجام نداده و باعث به تعویق افتادن اجرای این طرح شده‌اند.جمشیدی گفت: در حال حاضر با برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است از ابتدای شهریور، همه تولیدکننده‌ها میزان واقعی تولیدات خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند و پس از آن توزیع تایر خودروهای سواری سیستمی شده است و معاملات آن باید قابل رصد و پیگیری باشد.مجری طرح توزیع سیستمی تایر خودرو افزود: وزارت صنعت، فرآیندی را ایجاد کرده است که بر اساس آن ثبت سفارش و تأیید سفارش برای خرید مواد اولیه تولید کنندگان بر اساس میزان تولید و فروش واحد تولیدی آن‌ها انجام می‌شود. با اجرای این طرح قطعاً شرکت‌های تولیدی هم که بعضاً همکاری نکرده و تاکنون درصد کمی از تولیدات خود را اظهار کرده‌اند اجباراً در سامانه تولیدات خود را ثبت خواهند کرد و طرح توزیع سیستمی تایر خودروهای سواری اجرا خواهد شد.


فرصت‌ها و چالش‌های بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ چسب کشور۹۹/۰۵/۳۰

سعیده نبی‌زاده : در ابتدای کار شاید کمتر کسی تصور می‌کرد با تاسیس کارخانه چسب رازی این شرکت به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان چسب در ایران و خاورمیانه تبدیل شود. در سال ۱۳۹۹ این شرکت بزرگ ‌پا به دهه چهارم حیات خود گذاشت تا بار دیگر جایگاه خود را در بازار ایران تثبیت کند.امروز صنایع شیمیایی رازی، نامی شناخته‌شده در عرصه تولید انواع چسب‌های صنعتی، خانگی و بسته‌بندی است. این شرکت با فعالیت بخش خصوصی در سال ۱۳۵۹ فعالیت خود را در زمینی به مساحت ۱۰۰ هزار مترمربع در شهرستان ساوجبلاغ آغاز کرد. نتیجه سه دهه فعالیت مستمر و تولید انواع چسب باکیفیت و باهدف تحقق شعار «همه راضی از چسب رازی»، کسب سهم حداکثری از بازار ایران برای این شرکت تولیدی بوده است.به گفته رامین میزانی، رئیس هیات‌مدیره شرکت شیمیایی رازی استفاده از خلاقیت و نوآوری در واحد تحقیق و توسعه و آزمایشگاه کارخانه رازی، نیازسنجی متداول بازار و ارتباط مستحکم با مشتریان باعث شده تا شرکت رازی بتواند رضایت مصرف‌کنندگان نهایی را جلب کند. با توجه به استقبال مصرف‌کنندگان ایرانی و بین‌المللی از محصولات رازی، این شرکت با احساس مسوولیت به‌مراتب سنگین‌تری نسبت به گذشته، بازار مصرف‌کننده بزرگ‌تری را پیش روی خود دید که این امر سبب شد تولید چسب را افزایش دهد. پس از افزایش حجم تولید چسب، چسب رازی پا به عرصه بین‌المللی گذاشت و محصولات خود را به کشورهای همسایه نیز صادر کرد. آن‌طور که آمارها نشان می‌دهند درحال‌حاضر حدود ۶۴۰ نفر در شرکت رازی مشغول به کار هستند که از این تعداد ۳۷۰ نفر در کارخانه و ۲۷۰ نفر در دفتر مرکزی شرکت فعالیت دارند. البته علاوه بر اشتغال‌زایی مستقیم، تعداد زیادی هم به‌طور غیرمستقیم در این شرکت مشغول به کار شده‌اند.

 چالش‌های واردات مواد اولیه

وی گفت: صنایع شیمیایی و به‌خصوص تولید چسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ و این امر به‌دلیل گستردگی استفاده چسب در صنایع مختلف مثل خودروسازی، ساختمان‌سازی، چاپ و بسته‌بندی، چوب و مبلمان، کیف و کفش و… است. مشکلاتی نیز بر سر راه تولید چسب وجود دارد. این صنعت حدود ۸۰ درصد مواد اولیه خود را از طریق واردات از خارج کشور تهیه و تامین می‌کند. به گفته میزانی در این شرایط نیازمندیم دولت حمایت کافی درخصوص تخصیص ارز به مواد اولیه و پشتیبانی مالی- ریالی لازم را از این صنعت انجام دهد. حمایت هرچه بیشتر از این صنعت می‌تواند منجر به تولید بیشتر و درنتیجه صادرات به کشورهای دیگر شود. می‌توان گفت مشکلات نوسانات قیمت ارز به‌طور مداوم بر کسب‌وکارهایی که نیازمند واردات مواد اولیه برای تولید محصولات خود هستند تاثیر بسزایی دارد. نوسانات رو به بالای ارز نسبت به سال‌های گذشته خصوصا کسری بودجه شدید، این شرکت را با بحران تامین بودجه ارزی- ریالی روبه‌رو کرده است. دلیل آن نیز این است که به‌منظور تامین ارز ناگزیر باید سراغ بانک‌ها برای رفع این مشکل رفت اما همین کار نیز مراحلی طولانی دارد و باعث می‌شود تا گاه‌وبیگاه خطوط تولید متوقف شود. همین موضوع می‌تواند موجب خسارت به شرکت و همین‌طور توزیع و پخش محصولات شود. به گفته رئیس هیات‌مدیره چسب رازی نوسانات ارز یک مشکل و تامین ارز و گذشتن از هفت‌خوان بانک مرکزی و تامین نقدینگی حاصل از تخصیص ارز خود مساله دیگری است. در بسیاری از موارد شرکت رازی با استفاده از اعتبار خود در سطح بین‌الملل مواد اولیه را تا گمرک ایران آورده اما به دلیل طولانی شدن زمان تخصیص ارز موردنیاز کالا مدت زیادی در انبار گمرک ایران مانده و موجب خسارت‌هایی شده است. در چند سال اخیر با توجه به جهش قیمت در مواد اولیه و نیاز شرکت‌ها به خرید این مواد به‌طور مداوم افزایش قیمت را در محصولات رازی و محصولات سایر شرکت‌ها شاهد بوده‌ایم؛ اما با همه این اتفاقات شرکت شیمیایی رازی تلاش کرده است محصولات خود را به‌گونه‌ای قیمت‌گذاری کند که بار مالی زیادی روی دوش مشتریان و مصرف‌کنندگان نباشد.این در شرایطی است که در مدت‌زمانی که ارز دولتی به این صنعت مهم و پرکاربرد تخصیص داده ‌شده بود، شرکت رازی به‌طور گسترده و انبوه به تولید خود ادامه داد و همواره کیفیت را در دستور کار خود داشت تا مصرف‌کنندگان نهایی رضایت کافی از این صنعت داشته باشند.به گفته میزانی اگر ارز موردنیاز به مواد اولیه و شرکت تخصیص داده می‌شد بازار صادرات چسب به‌ویژه بازار کشورهای همسایه بسیار رونق پیدا می‌کرد. شرکت رازی درحال‌حاضر مشتریانی در کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی دارد اما قوانین دست و پاگیر صادراتی گمرکی و ارزش‌گذاری نابجای گمرکی امکان صادرات و بسیاری از فرصت‌های صادراتی را از شرکت رازی گرفته است. در این مدت شاهد آن هستیم که مشتریان صادراتی شرکت رازی را یکی پس از دیگری از دست می‌دهیم و دودستی تقدیم شرکت‌ها در کشورهای دیگر می‌کنیم. کشورهای دیگر نیز به مقوله صادرات خود بسیار اهمیت داده و شرکت‌های صادرکننده خود را به طرق مختلف حمایت و پشتیبانی می‌کنند؛ اما ما در پیچ‌وخم قوانین و کارشناسی‌های غلط دست‌وپا می‌زنیم. وی با اشاره به اینکه در آینده‌ای نزدیک چسب رازی اولین شرکت تولید چسب خواهد بود که وارد بورس اوراق بهادار خواهد شد گفت: درحال‌حاضر بسیاری از مراحل ورود طی شده است و به‌زودی عرضه اولیه آن انجام خواهد شد.

 تحریم‌ها؛ فرصت یا تهدید؟

رئیس هیات‌مدیره چسب رازی گفت: همانند تمامی کسب‌وکارهای فعال در ایران تحریم‌ها نیز تاثیر بسیاری بر واردات مواد اولیه و تولید چسب در شرکت رازی داشت. میزانی بابیان اینکه کنار هر تهدیدی بی‌شک یک فرصت هم نهفته است که اگر به‌موقع شناسایی شود و مورداستفاده قرار گیرد می‌تواند موجب بالندگی شود، افزود: ازآنجاکه وابستگی مواد اولیه این صنعت به خارج از کشور حدود ۸۰ درصد است تحریم‌ها را می‌توان یک تهدید به‌حساب آورد. البته شرکت رازی توانسته است به‌خوبی از پس تامین مواد اولیه در این مدت برآید؛ اما همین مساله تامین مواد اولیه و پیگیری‌های شرکت رازی باعث شد تا برخی از تولیدکنندگان و صاحبان صنایع داخلی کشور به فکر تولید مواد اولیه چسب در کشور باشند و درحال‌حاضر جزو تامین‌کنندگان این مواد هستند تا تحریم‌ها را تبدیل به فرصت کنند. اما می‌توان جنبه مثبت موضوع را هم دید؛ تحریم‌ها موجب شد کالاهای ایرانی توسط بسیاری از افراد مصرف شود و مسلما بررسی مشتریان و رضایت آنها تداوم خرید آنها را در پی خواهد داشت و می‌توان امیدوار بود که در این صنعت در سال‌های آینده به خودکفایی برسیم و نیاز به واردات نداشته باشیم.

 رازی بزرگ‌ترین تولیدکننده چسب ایران

وی در ادامه افزود: شرکت شیمیایی رازی یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان چسب در ایران است اما تنها تولیدکننده چسب در ایران نیست. در کنار پیشرفت فناوری تولید چسب در جهان حضور شرکت‌های رقیب نیز انگیزه‌ای مضاعف برای کارخانه تولیدی رازی شد تا کیفیت محصولات خود را در بالاترین سطح نگه دارد.می‌توان گفت شرکت رازی بزرگ‌ترین تولیدکننده چسب در ایران محسوب می‌شود. تنها تولید‌کننده‌ای در سطح کشور است که توانایی تولید انواع گوناگون چسب را دارد که در کشورمان ایران، بی‌نظیر است. رقابت با شرکت‌های داخلی که تعداد آنها هم کم نیست باعث افتخار شرکت رازی است و برای آنها نیز احترام ویژه‌ای قائل هستیم.میزانی معتقد است: شرکتی که در رقابت نباشد دچار ضعف و ناتوانی در اداره بازار می‌شود. ما همیشه حس می‌کنیم در رقابت با دیگر شرکت‌ها هستیم و این اتفاق موجب می‌شود تا دائما تدبیری بیندیشیم که بتوانیم از رقبایمان چند قدم جلوتر باشیم. در زمینه تولید چسب رقبای زیادی خارج کشور وجود دارند که رقابت با آنها با توجه به شرایط موجود در زمینه ارز و تامین مواد اولیه میسر نیست؛ اما با ارتباطات خوبی که طی سال‌ها با شرکت‌های تامین‌کننده داشته‌ایم توانستیم خود را به‌روز نگه ‌داریم و با توجه به نام شناخته‌شده‌ شرکت رازی و همچنین کیفیت بالای محصولات خود با بسیاری از این برندها در رقابت هستیم.وی گفت: با گسترده‌تر شدن بازار چسب و همچنین ورود رقبای قدرتمند در این بازار چسب رازی توانست تنوع محصولات خود را افزایش دهد و در تمامی زمینه‌ها فعالیت خود را گسترش دهد. رقابت امری ناگزیر بوده و شرکت رازی همیشه تلاش کرده در فضایی سالم باعرضه محصولات متنوع و باکیفیت به رقابت با شرکت‌های دیگر بپردازد. آزمایشگاه مجهز صنایع شیمیایی رازی یکی از عواملی است که شرکت رازی توانست وجود رقبا را از تهدید به یک فرصت مناسب برای ارتقای خود در همه سطوح تبدیل کند. استفاده از نیروی جوان، باانگیزه و بادانش فنی برتر برای تحقیق و توسعه محصولات نیز موجبات این زمینه را فراهم کرد تا محصولات به‌مرور زمان از کیفیت بالاتری برخوردار شوند.

 بازار مواد اولیه داخل کم می‌گذارد

میزانی در ادامه افزود: گاهی تهیه مواد اولیه داخلی از تهیه مواد اولیه خارجی باوجود تمام تحریم‌ها و نابسامانی‌های ارزی بسیار سخت‌تر و چالش‌برانگیزتر است. عمده مواد اولیه‌ای که از داخل تهیه می‌شود پی‌وی‌سی است. پی‌وی‌سی گاهی توسط پتروشیمی‌ها تولید و عرضه نمی‌شود و این امر باعث توقف کامل در خط تولید چسب‌ها می‌شود. در این‌ بین حضور دلال‌ها و دلال‌بازی‌های بورسی موجب می‌شود بهای تمام‌شده مواد اولیه تولید داخل با نرخ نامعقولی به دست ما برسد و سهمیه‌بندی‌های وزارت صنایع موجب محدودیت در تهیه و استفاده از مواد اولیه است.تامین مواد اولیه با توجه به حجم زیاد تولید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شرکت رازی در سال‌های اخیر مشکلات فراوانی در این زمینه داشته است اما باوجود همه این مشکلات، توانستیم مواد اولیه موردنیاز خود را از طریق کانال‌های مختلف خرید و از تولیدکنندگان داخلی نیز حمایت کنیم. براساس سیاست‌گذاری‌های انجام‌شده در شرکت شیمیایی رازی مبنی بر تامین بخشی از نیاز خود در داخل شرکت، اقدام به راه‌اندازی چند خط تولید تیوپ آلومینیوم و تیوپ پلی‌اتیلن کرده است و درحال‌حاضر تمامی تیوپ‌های آلومینیومی در داخل شرکت تولید و مصرف می‌شود. البته این کار یک مزیت رقابتی نسبت به سایر تولیدکنندگان برای شرکت شیمیایی رازی ایجاد کرده است. قبل از انجام این کار برای تامین پولک آلومینیوم به خارج وابسته بودیم که خوشبختانه با تمهیدات یکی از شرکت‌های هلدینگ رازی از این لحاظ به‌طور کامل بی‌نیاز شدیم؛ اما همچنان در تامین ظروف قوطی فلزی یا جعبه مقوایی که وابستگی وارداتی در آنها وجود دارد دچار مشکل هستیم و با افزایش نرخ ارز دائما درحال چالش با نرخ ثابت هستیم.

 توصیه‌ها

به گفته رئیس هیات‌مدیره شرکت شیمیایی رازی، پیش از هر چیزی ثبات در بازار ارز و دسترسی به منابع ارزی کافی و به‌موقع و به تبع آن رساندن مواد اولیه برای خطوط تولیدی کارخانه‌ها است که موجب می‌شود موانع تولید به‌طور گسترده رفع شود. چالش در صنعت چسب می‌تواند باعث بروز چالش در صنایع دیگر شود و این مساله برای کشور بسیار پراهمیت است.تامین ارز موردنیاز، اختصاص وام بانکی و سهل‌الوصول، بهره بانکی نازل، همچنین اعطای مجوزهای ورود ماشین‌آلات و کم کردن تعرفه‌های گمرکی واردات مواد اولیه می‌تواند کمک شایانی به این صنعت و بسیاری صنایع دیگر کندتا تولید جان مجدد گیرد.

 جهش تولید و اقدامات چسب رازی

میزانی گفت: نام‌گذاری سال ۹۹ به نام «جهش تولید» توسط مقام معظم رهبری انگیزه بزرگی برای شرکت رازی شد تا تولید خود را نسبت به سال‌های قبل افزایش چشمگیری دهد. در همین راستا کمیته‌ای توسط مدیران مجموعه رازی تشکیل و تصمیمات مهمی در این زمینه گرفته شد.با راه‌اندازی خط تولید چسب جامد، استیک و خط تولید ‌هاتملت و افزایش تولید و ظرفیت در چسب‌های نئوپری و SBOR و افزایش فروش محصولات به طرق مختلف قصد داریم به شعار جهش تولید عمل کنیم.شرکت رازی با توجه به اهمیت بالای صنعت خودرو در ایران، اقدام به شروع فعالیت‌های گسترده در زمینه تولید محصولات مرتبط با خودرو کرده است. تولید چسب‌های متنوع متناسب در این صنعت، تولید انواع فوم پاک‌کننده خودرو و تایر و همچنین اسپری‌های مورداستفاده در این صنعت نیز تنها بخشی از چشم‌انداز تولید در سال‌های پیش روی شرکت است. این افزایش تولید علاوه بر امکان تامین نیاز بازار داخلی فضای صادرات محصولات رازی به کشورهای آسیایی و اروپایی را فراهم خواهد کرد.


کانتیننتال؛ بهترین تایر تابستانی ۲۰۲۰ شناخته شد۹۹/۰۵/۲۷

به گزارش «اخبار خودرو»، این بررسی با تمرکز بر رانندگی روزانه و روی بهترین سایز این تایر یعنی ۲۰۵ به ۵۵ و شعاع ۱۶اینچ انجام شده است. پریمیوم‌کانتکت در این تست توان خود را در شرایط مختلف آب‌وهوایی نشان داده است. اما باتوجه به چسبندگی عالی و برخورداری از هندلینگ اسپرت در فضای خشک، این سری؛ از فواصل ترمز کوتاه‌تری بهره می‌برد. بنابراین توسعه‌دهندگان در کانتیننتال تایری را طراحی کرده‌اند که حداکثر ایمنی و اعتماد به ترمزگیری در مراحل طراحی برای آنها لحاظ شده و البته این عملکرد را در هر دو شرایط مرطوب و خشک ارائه می‌دهند. درواقع تمرکز اصلی در توسعه تایرهای پریمیوم‌کانتکت، ارائه محصولی است که براساس سری محبوب اسپرت‌کانتکت طراحی شده و می‌تواند عملکرد فوق‌العاده این سری را برای خودروهای متنوع‌تری ارائه کند. تریسی مورتیمر، مدیربازریابی کانتیننتال درباره کسب این جایگاه در بررسی تابستانی Tyre Review ابراز خرسندی کرد و گفت: «این پیروزی نشانگر تعهد کانتیننتال در ارائه انتخابی ایمن برای سفرهاست. برای این محصول فرقی نمی‌کند شرایط رانندگی چگونه باشد. نسل ششم سری محصولات پریمیوم‌کانتکت نتایج عالی نسبت به آزمایش سال گذشته به‌دست آورده است و به مصرف‌کننده نشان می‌دهد کانتیننتال لیاقت کسب جایگاه بهترین تولیدکننده را در سخت‌ترین آزمایش‌ها دارد.  خوشبختانه کانتیننتال، نسل ششم پریمیوم‌کانتکت را برای طیف وسیعی از خودروها از سواری سایزمتوسط گرفته تا شاسی‌بلندها ارائه کرده و این محصول در ابعاد مختلف سایز ۱۵ تا ۲۲ اینچ در دسترس است.» البته به غیر از رسانه بریتانیایی تایر ریویو، پریومیوم‌کانتکت۶؛ در تست رسانه‌های آلمانی معتبر همچون تست ۵۰ تایر تابستانی اتوبیلد در ابعاد ۲۴۵ به ۴۵ و شعاع ۱۸‌اینچ که در ۵ مارس روی ب‌ام‌و سری ۵ انجام شد نیز توانست ثابت کند این تایرها به غیر از ترمزگیری قوی، رفتار متعادل در سرعت بالا دارند و فرمان‌پذیری دقیق و دینامیکی را به‌ارمغان می‌آورند. به‌خاطر کاهش خوردگی هم طول عمر بیشتری دارد و هم از لحاظ اقتصادی به‌صرفه است. به غیر از این دو رسانه در تست شماره ششم ماهنامه Auto Zeitung آلمان که در ابعاد ۲۲۵ به ۵۰ و شعاع ۱۷ اینچ انجام شد، پریمیوم‌کانتکت۶ جایگاه نخست را به‌دست آورد. رسانه بعدی؛ مجله Moove آلمان است که بررسی خود را با ابعاد ۲۰۵ به ۵۵ و شعاع ۱۶ انجام داده و این محصول را به‌عنوان برترین تایر تابستانی معرفی کرده است. مجله ACE که مخفف کلوب‌خودرو اروپاست، با همکاری کلوب خودروهای اتریش تایرهای سایز ۲۰۵ به ۵۵ و شعاع ۱۶ اینچ را در نسل جدید اشکودا اکتاویا در ایتالیا تست و درنهایت کانتیننتال را به همراه بریجستون به‌عنوان برترین تایرسازهای تابستانی معرفی کرد.درنهایت باید به مجله آلمانی Gute Fahrt اشاره کرد که تایرهای سایز ۲۲۵ به ۴۰ و شعاع ۱۸ اسپرت را روی نسل قدیم فولکس‌واگن گلف (نسل ششم) تست و پریمیوم‌کانتکت را در کنار پیرلی به‌عنوان بهترین تایرهای اسپرت روزمره تابستانی معرفی کرد.


لزوم حرکت تایرسازان به ‌سمت پخش مویرگی۹۹/۰۵/۲۷

به گزارش « اخبار خودرو » ، علیرضا کافی در سرمقاله امروز (یکشنبه ۲۶ مردادماه ۱۳۹۹ ) روزنامه دنیای خودرو، به موضوع « لزوم پخش مویرگی تایرسازان » پرداخت.

عضو شورای سردبیری روزنامه دنیای خودرو در این باره نوشت:پایان دوران انحصار در فروش نزدیک است؛ حداقل برای تایرسازان ایرانی که طی سال‌های گذشته بدون‌نیاز به‌توسل به‌شیوه‌های نوین بازاریابی یا تبلیغات معمول در دنیا،‌ کالای خود را پیش از خروج از خط تولید می‌فروختند. حالا اما با درایت نهادهای نظارتی و وزارت صنعت، معدن و تجارت که به‌نظر می‌رسد وزیر پیشنهادی برای این وزارتخانه نیز چنین شیوه‌ها و برنامه‌هایی را در دستور کاری خود قرار خواهد داد، ‌انحصار فروش و بازار از دست عده‌ای خاص از بازاریان نزدیک به‌کارخانه‌ها درحال خارج شدن است.البته این تازه آغاز کار است و تولیدکنندگان داخلی باید به‌فکر روزهایی نیز باشند که درصورت باز شدن درهای تجارت جهانی به‌روی  ایران با تولیدکنندگان بزرگ دنیا به‌رقابت بپردازند.اگرچه الزام وزارت صمت به‌ثبت تمام جزئیات تولید، ‌توزیع و فروش نهایی لاستیک‌های ایرانی توسط تولیدکنندگان و شبکه فروش آن‌ها با ابراز نارضایتی از سوی برخی تولیدکنندگان و عوامل توزیع آن‌ها مواجه شده و در مواردی نیز شنیده می‌شود که خریداران بزرگ تایر از این شرکت‌ها برای خریدهای آینده روی گردانده‌اند، ‌اما آنچه برای تصمیم‌گیران این صنعت لازم و حیاتی است،‌ گرایش به‌سمت شیوه‌های نوین فروش و بازاریابی خواهد بود.از تقویت ساختارها برای فروش در بستر اینترنت و فروشگاه‌های مجازی گرفته تا ارتباط‌گیری مستقیم با حلقه آخر فروش تایر در بازار، یعنی آپاراتی‌ها که در طول یکی‌دو سال گذشته به‌شدت مقهور شده‌اند. اما آنچه در دنیا و حتی ایران توانسته پاسخگوی نیاز شرکت‌های بزرگ تولیدکننده باشد و ارتباط آن‌ها را با مشتریان حفظ کند، ‌استفاده از پخش‌های مویرگی، ‌فروش درفروشگاه‌های آنلاین و حتی عقد قرارداد با تعاونی‌های مصرف مختلف است.مواردی که به‌جرات می‌توان گفت زیرساخت‌های لازم برای عملیاتی کردن هریک از آن‌ها درحوزه فروش تایر وجود دارد؛ ‌اما تفکر سنتی و نگاه لحظه‌ای به‌فروش و سود در برخی مدیران باعث شده است تا به‌امروز توجهی به‌آن نشود. شاید لازم باشد کارخانه‌های تولید تایر به‌جای وابستگی روزافزون به‌ افرادی خاص از شبکه فروش که در بسیاری مواقع با خریدهای کلان و حتی پرداخت ودیعه‌های سنگین،‌ آن‌ها را در به‌گردش درآوردن چرخ تولیدشان یاری می‌کردند،‌ فصل جدیدی را برای توجه بیشتر به‌مشتری نهایی باز و بر این سرمایه بزرگ و اصلی تمرکز کنند.سیستم پخش مویرگی یکی از این شیوه‌هاست که سال‌ها توسط بخش‌های مختلف صنعت از صنایع غذایی گرفته تا صنعت روانکارها درکشور دنبال شده و کسب موفقیت در آن نیز به‌کیفیت بالای کالا،‌ تبلیغات موثر و توزیع درزمان و شرایط خوب بستگی دارد. چراکه با حذف افرادی که باسرمایه‌های سنگین خود در بازار مشغول به‌تعیین رویه و نرخ فروش بودند،‌ این بار نوبت به‌خریدار می‌رسد که براساس کیفیت محصول،‌ کارایی و قیمت و نحوه توزیع و گستردگی موجودی آن در بازار دست به‌انتخاب و خرید بزند.اتفاق مبارکی که می‌تواند در مدت‌زمان کوتاهی صنعت تایر ایران را نیز مانند صنایع غذایی، ‌روانکارها و ده‌ها صنعت دیگر به‌رقابت سالم و شکوفایی بیشتر بکشاند.


درد مشترک۹۹/۰۵/۲۶

کدام موانع مسیر تولید ملی و خلق ثروت را مسدود کرده‌اند؟

محمدرضا گنجی /عضو هیات‌مدیره گروه صنعتی رازی تولیدکننده ایرانی آرزوهای فراوانی دارد و شاید یکی از مهم‌ترین‌های آنها جهش تولید است که از این شعار در سال جاری به خوبی از سوی بخش خصوصی استقبال شد اما قطعاً نباید فراموش کنیم که لازمه تبدیل شدن این شعار به شور و شعور آن است که دستگاه‌های مرتبط با تولید در کنار بخش خصوصی شرایط و بسترها را برای ارتقای تولید فراهم کنند. نگرش کمک به تولید باید یک مشی اساسی برای فعالان و دست‌اندرکاران تولید باشد و به صورت جزر و مد کشتی تولید را دچار تلاطم نکند.

 

 کمک به تولید راه‌های متعددی دارد؛ حذف موانع و رهایی تولیدکننده از قید‌و‌بندهای دولتی یکی از راه‌های مهم برای توسعه تولید است در حالی که هم‌اکنون سازمان‌های دولتی نه به فکر حمایت بلکه به دنبال ایذای تولیدکننده هستند و هر روز به یک دلیل واهی، سازمان‌های دولتی با حضور در محل کارخانه و شرکت و با ایرادهای بنی‌اسرائیلی باعث نگرانی تولیدکننده و نیروی کار می‌شوند. در نتیجه تولیدکننده به‌جای آنکه تولید را توسعه دهد به دنبال رفع این قبیل مشکلات دولت‌‌ساخته است. این معضلات دولت‌ساز در شرایطی است که بی‌رودربایستی باید گفت تحریم‌ها قطعاً اثرات بدی بر تولید گذاشته است. وقتی سیستم انتقال پول نداریم، سوئیفت نداریم، صرافی‌ها عملیات انتقال ارز را به‌طور ناقص و با هزار ایراد و هزینه بالا انجام می‌دهند چگونه می‌توان گفت تحریم روی تولید اثر نگذاشته است؟ در گذشته به کونلون بانک چین  ۱۶ تا ۱۷ درصد کارمزد پرداخت می‌شد تا وجوه ارزی توسط تجار منتقل شود اما اکنون از آن نیز بی‌بهره‌ایم و روش‌های دیگر برای انتقال ارز هزینه‌های تولیدکننده و صادرکننده را به شدت افزایش داده است.

تغییر واژه‌ها در دوره تحریم

در این بین یکی از موضوعاتی که در شرایط تحریم برای تولیدکنندگان ایرانی اتفاق افتاد تغییر معانی واژه‌ها هم بود. به عنوان مثال در گذشته منظور از زیرساخت‌های تولید، زمین و ساختمان و خطوط تولید و آب و برق و… بود اما حالا باید ثبات بازار، امکان انتقال پول و مواردی از این دست را نیز به عنوان زیرساخت‌های تولید معرفی کنیم. مادامی که این شرایط فراهم نیست و تولیدکننده نمی‌داند ارزی که با قیمت مشخصی می‌خرد درست یا غلط است و فردا قیمت ارز به چه رقمی درخواهد آمد همگی باعث می‌شوند تولید از تعادل خارج شود و به‌تبع تولید مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی نیز با شرایط عدم اطمینان  روبه‌رو می‌شوند.این در شرایطی است که دولت و مسوولان هیچ حمایتی از تولیدکننده نمی‌کنند و حتی او را تحت بی‌مهری قرار داده‌اند. دولت شرایطی را پیش آورده که برندهای معتبر و بزرگ شرایط بدی را تجربه می‌کنند این در حالی است که تولیدات زیرپله‌ای و برندهای درجه سه جای برندهای معتبر را گرفته و می‌گیرند زیرا یک تولیدکننده برند هدف اولش تولید کیفیت‌محور است و اگر قرار باشد با این هزینه‌ها و مشکلات اعتبار برند خود را از دست بدهد ترجیح می‌دهد از دور خارج شود.

 درد مشترک همه صنایع

همیشه تولیدکنندگان به‌خصوص آنها که یکی از اجزای تولید را در اختیار دارند با مشکل عدم وصول مطالبات روبه‌رو هستند. به عنوان مثال در صنعت تایر که یکی از نیازمندی‌های صنعت خودرو را تامین می‌کند، تولیدکنندگان نمی‌توانند مطالبات خود را از خودروسازان دریافت کنند و در نتیجه در چنین شرایطی طبیعی است که به مشکل گردش سرمایه یا مشکل نقدینگی می‌خورند و همه این موارد باعث نگرانی آینده صنایع می‌شود و در همه صنایع نیز این مشکل کم و بیش مشاهده می‌شود. دریافت مطالبات برای صنایع مصرف‌کننده نیز اهمیت دارد زیرا در صورتی که تولیدکننده تایر -به عنوان نمونه-  نتواند لاستیک مورد نیاز صنعت خودرو را تامین کند فعالیت آن صنعت نیز دستخوش تلاطم می‌شود.البته کمبود نقدینگی در همه صنایع وجود دارد. این کمبود نقدینگی هم از بعد ارزی و هم ریالی لطمات زیادی را در سال‌های اخیر که قیمت ارز به شدت بالا رفته بر بدنه صنعت و تولید وارد کرده است. تا دو سال پیش با ارز چهار هزارتومانی مواد اولیه برای تولیدکنندگان وارد می‌شد و حالا این رقم تا پنج برابر افزایش یافته است. در این شرایط طبیعی است که بنگاه تولیدی که قبلاً یک دستگاه را با قیمت مشخصی خریداری کرده اکنون باید آن را به چند برابر خریداری کند و این موضوع روی نقدینگی ما اثرات شدیدی بر جا می‌گذارد. در چنین شرایطی امکان افزایش سرمایه هم که وجود ندارد و تولیدکننده مجبور می‌شود وام بهره‌ای از بانک‌ها دریافت کند که نه‌تنها سود را کاهش می‌دهد که حتی زیان هم ایجاد می‌کند زیرا سازمان حمایت بهره پرداختی بابت وام بانکی را به عنوان جزئی از قیمت تمام‌شده محاسبه نمی‌کند و  این برای تولیدکننده هزینه اضافه بر سازمان است.

گمرک و احتکار مواد اولیه

در حال حاضر بسیاری از تولیدکننده‌ها برای رفع مشکل تولید خود مواد اولیه را با هر قیمتی که باشد از بازار تهیه می‌کنند و چندان خود را درگیر سود و زیان نمی‌کنند و تلاش می‌کنند به هر قیمتی کارخانه خود را سرپا نگه دارند. این در شرایطی است که مواد اولیه در گمرک وجود دارد که به دلیل قوانین سخت‌گیرانه کشور ترخیص نمی‌شوند و بهانه‌هایی مانند ثبت سفارش و تامین اعتبار و… باعث می‌شود محصول در گمرک محبوس شود در حالی که استدعا داریم ۹۰ درصد مواد اولیه به خریدار تخصیص داده شود و تمهیداتی برای این چالش بزرگ اندیشیده شود. دولت باید به موضوع ترخیص کالا به‌طور ویژه نگاه کند و مساله واردات مواد اولیه بدون انتقال ارز را حمایت کند تا باری از روی دوش تولید و صادرکننده ایرانی برداشته شود.وقتی دولت ارز ندارد خود کارخانه‌ها که با شرکت‌های خارجی روابط خوبی دارند می‌توانند مواد اولیه خود را به صورت نسیه وارد کنند اما کالایی که به این صورت وارد می‌شود در گمرک ایران گرفتار می‌شود. بند یک ماده ۳۸ قانون مقررات واردات و صادرات اجازه داده کالا بدون انتقال ارز را وارد کرد. این در حالی است که خیلی از کارخانه‌ها ممکن است دارای ارز باشند و معلوم نیست چرا دولت اجازه نمی‌دهد این ارز به ماده اولیه تبدیل شود و به داخل کشور برگردد.نکته دیگر اینکه اکنون صادرکننده ایرانی نیز نمی‌تواند از منافع صادراتی خود استفاده کند. وقتی قرار است همه ارز صادراتی را در مدت زمانی کوتاه به دولت بفروشیم آیا این میزان فشار و استرس برای تولیدکننده قوتی باقی می‌گذارد؟ در حال حاضر صادرکنندگان خوشنام کشور همگی با قوانین خلق‌الساعه بانک مرکزی و وزارت صمت دست‌به‌گریبان هستند و هر روز قوانین بازدارنده جدیدی به استرس صادرات می‌افزاید و با این شرایط تولید و صادرات هر دو لطمه خواهند دید. این در حالی است که یکی از راهکارهای تولیدکنندگان و صادرکنندگان آن است که از محل صادراتی که انجام می‌دهند بتوانند واردات مورد نیاز خود را تامین مالی کنند و حالا باید صادرکننده محصول خود را صادر و ارز آن را به دولت بفروشد و خود وارد یک فضای بوروکراتیک شده و بعد از معطلی‌های زیاد بتواند ارز مورد نیاز خود را برای واردات دریافت کند.

تولید یعنی تداوم امید

تولید یعنی تداوم امید. یک کارخانه با تولید زنده می‌ماند. اگر بخواهیم به‌طور واقعی نگاه کنیم شرایط و چشم‌انداز خوبی دیده نمی‌شود زیرا صنعت هرسال به جای پیشرفت در حال پسرفت است اما تولیدکننده ایرانی امیدوار است از همه ظرفیت‌های خود برای عبور از این شرایط استفاده کند و امیدواریم دولت نیز همه ابزار حمایتی را که در اختیار دارد برای توسعه تولید و صادرات مورد بهره‌برداری قرار دهد. دولت در ایران رقیب اصلی بخش خصوصی است و تلاش خود را به این موضوع معطوف می‌کند که از رشد شرکت‌های دولتی و حتی خصولتی حمایت کرده و عملکرد شرکت‌های تحت مدیریت خود را بهتر نشان دهد و این در حالی است که نه‌تنها از شرکت‌های خصوصی حمایتی نمی‌کند که در مسیر فعالیت آنها نیز سنگ‌اندازی می‌کند.دولت نمی‌تواند معجزه کند و تنها قادر است بر اساس داده‌ها، فرآیندهایی را ایجاد کند تا بتواند نتایج مورد نیاز را کسب کند. این در شرایطی است که دولت به دلیل مشکلاتی که دارد توان برنامه‌ریزی و انجام فعالیت‌های توسعه‌ای را نخواهد داشت. به عنوان مثال اکنون دولت ارزی در اختیار ندارد تا بتواند بر مبنای آن ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی را تامین کند بنابراین اتفاقات بازار ارز طبیعی است که به رشد بیش از حد ارز منتهی شود و کمبود ارز مورد نیاز بخش خصوصی و سیاست‌های ارزی بازدارنده نیز طبیعی است؛ بنابراین باید گفت دولت به دلیل محدودیت‌هایش نمی‌تواند برنامه‌ریزی دقیقی کند و کشور را از وضعیت فعلی رها سازد.

چرا ارز برنمی‌گردد؟

مسوولیت عدم بازگشت ارز صادراتی بر عهده دولت و صادرکنندگان است و نمی‌توان یکی از دو گروه را مبرا کرد. صادرکننده‌ای که ارز را به کشور برنمی‌گرداند به دلیل زیاده‌خواهی اوست و این در حالی است که ارز اکنون نزدیک به ۲۰ هزار تومان در سامانه نیما به فروش می‌رسد؛ اما صادرکننده انتظار دارد ارز را به قیمت بالاتری به فروش برساند. در گذشته نیز صادرکنندگان مقداری از ارز خود را برای واردات مورد نیاز نزد خود نگه می‌داشتند و بقیه را به بانک مرکزی ارجاع می‌دادند ولی حالا بانک مرکزی انتظار دارد ۱۰۰ درصد ارز را به سیستم بانکی برگردانند. از سوی دیگر نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم آن است که صادرکننده یک‌بار از محل صادرات منافع خود را کسب کرده و بی‌معناست یک‌بار هم از روی قیمت ارز سود کند به همین دلیل باید محصول خود را صادر و ارز آن را به کشور برگرداند تا قیمت ارز مهار شده و شرایط برای نیازمندان به ارز سخت نشود.

طرح‌های ناکام گسترش تولید تایر

سه طرح سازمان ایدرو با بخش خصوصی مشارکت کرده‌اند که ۸۰ درصد سهم این مشارکت در اختیار بخش خصوصی است اما به دلیل مشکلات ارزی هنوز این طرح‌ها عملیاتی نشده‌اند، این بدان دلیل است که بخش خصوصی در شرایط کنونی حاضر به دریافت وام ارزی نیست و همچنین مشخص نیست ارز تخصیصی چه رقمی است. بر این اساس شرکت‌ها معتقدند بهتر است ارز به صورت ریالی به بخش خصوصی تخصیص داده شود تا بتوانند از نرخ‌های بهره ۸ تا ۹‌درصدی این نوع وام‌ها استفاده کنند در حالی که مشخص نیست در سال‌های سررسید تسهیلات ارزی، این شرکت‌ها قرار است تسهیلات را با چه نرخی برگردانند.این در شرایطی است که واردات تایر همواره در سال‌های گذشته یک‌سوم تولید داخلی بود تا کسری تولید کشور را پوشش بدهد اما در سال گذشته به دلایل مختلف مانند اعتصاب رانندگان یا تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی، واردات افزایش یافت اما این موضوع نه‌تنها بازار را ساماندهی نکرد بلکه حتی اوضاع را خراب‌تر نیز کرد در حالی ‌که آمار و ارقامی که کارخانه‌های تولیدی با رصد وزارت صنعت آماده کرده‌اند دقیق است و ثابت می‌کند نیازی به واردات سه میلیون حلقه لاستیک در سال برای کشور وجود ندارد. برای تولید هر حلقه لاستیک، تنها ۲۸ درصد از مواد مورد نیاز تولید را باید وارد کرد، اما در صورت واردات، باید صد درصد یک حلقه لاستیک وارد شود بنابراین مزیت تولید لاستیک در کشور نسبت به واردات این است که واردات هر حلقه لاستیک چهار برابر تولید آن ارزبری دارد.این در حالی است که رعایت استانداردهای کیفی از اهمیت برخوردار است. در حوزه تایر لازم بود سه استاندارد در مبادی ورودی بررسی شود اما این اتفاق نیفتاد و مشخص شد تایرهای وارداتی از استانداردهای مربوطه برخوردار نیستند. این بود که در برخی موارد حتی تایر تاریخ مصرف‌‌گذشته وارد شد و این باعث شد این سه استاندارد نیز کنار گذاشته شوند و این در حالی است که اصلاً معلوم نیست مسوولیت این نوع موضوعات اصولاً بر عهده کیست. این موضوع در شرایطی است که استانداردهای جدید این امکان را به مصرف‌کننده تایر می‌دهد تا در مسافت کمتری ترمز کرده و چسبندگی تایر به آسفالت بیشتر از تولیدات با استانداردهای پیشین باشد، اما نکته عجیب اینجاست که چطور وزارت صنعت در حالی که تولیدکننده داخلی را ملزم به رعایت استانداردهای روز بین‌المللی می‌کند، واردکنندگان را از این استانداردها معاف کرده و به آنها اجازه می‌دهد هر تایری و با هر کیفیتی را که مدنظرشان است، وارد کرده و این‌گونه با جان و مال مردم بازی کنند.ما سه استاندارد جدید را به مجموعه استانداردهای ملی تایر ایران اضافه خواهیم کرد. یکی از آنها استاندارد SWR است که به ارتقای لاستیک در زمینه کاهش صدا حین حرکت خودرو، بهبود چنگ‌زنی یا چسبیدن تایر به آسفالت و ارتقای نقش لاستیک در مصرف سوخت خودرو می‌پردازد. استاندارد دوم  DOTاست که به مشخص کردن این نکته حیاتی می‌پردازد که لاستیک در کجا و توسط چه کشوری ساخته شده و آیا تحت نظارت یا لایسنس ساخته شده یا ساخت کارخانه اصلی و کشور معتبر است. توجه داشته باشید که الان بسیاری از لاستیک‌های وارداتی با برندهای معتبر که بعضاً با قیمت‌های گزاف فروخته می‌شود، ساخت کارخانه اصلی یا کشوری که مالک برند است، نیست؛ بلکه در کشورهای کم‌اهمیت و با استانداردهای بعضاً نازل ساخته و عرضه می‌شود. اما این‌گونه وانمود می‌شود که تمام این لاستیک‌ها اصل هستند. وقتی استاندارد  DOTبیاید، تمام مشخصات واقعی لاستیک، کشور سازنده یا تحت لایسنس بودن آن به وضوح مشخص ‌شده و کار خریدار را راحت می‌کند. استاندارد سوم هم «ایمارک» است که استاندارد روز اتحادیه اروپاست که در استانداردهای ملی تایر ایران اعمال می‌شود.صنعت تایر بعد از ۲۰ سال زحمت در منطقه شناخته شده بود و پیش از ممنوعیت صادرات این محصول سالانه ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار لاستیک به کشورهای همسایه صادر می‌کردیم، اما بعد از دریافت ارز دولتی برای تامین مواد اولیه، صادرات این محصول ممنوع اعلام شد که در نتیجه آن بازارهای صادراتی خود را از دست دادیم. مشکل دیگر صنعت تایر کشور پرداخت نشدن مطالبات این صنعت از سوی خودروسازان است که در سال‌های اخیر افزایش یافته است. به‌طور متوسط ۵۰ درصد از تایر تولیدشده در کشور در خودروسازی استفاده می‌شود، اما خودروسازان با توجه به مشکلاتی که دارند معمولاً پرداخت مطالبات خود را عقب می‌اندازند.در این بین شاید باور کردنش سخت باشد اما سود کارخانه‌های تایر تقریباً صفر است. یعنی برخی از این کارخانه‌ها در بهترین شرایط موجود چهار درصد سود کرده و بیشتر کارخانه‌ها در حال زیاندهی هستند. اما چون تایر یک کالای مهم و استراتژیک است، ما باید به هر قیمت تولید را داشته باشیم. البته هم‌اکنون در حال مذاکره با سازمان حمایت هستیم تا بتوانیم قیمت‌های فروش را مقداری افزایش دهیم. پیشنهاد ما این است که قیمت‌ها طوری تنظیم شود که برای تولیدکنندگان سود ۱۵درصدی متعارف به همراه داشته و جلوی ضرر را بگیرد تا چرخ تولید بچرخد.

چالش‌های شرکت‌داری در ایران

مشکلات در حوزه شرکت‌داری در ایران فراوان است. از سرمایه در گردش گرفته تا تولید، توزیع، دخالت‌های دولت، نرخ ارز، عدم تامین ارز و خیلی مشکلات دیگر که وصف‌ناشدنی است و افرادی که در ایران کار می‌کنند می‌دانند و این مشکلات به نظر من بعضاً لاینحل است چون با سرشت و خون صنعت ایران شکل گرفته، اگرچه بعضی از آنها هم ممکن است به نحو مطلوب تغییر کند. شرکت‌داری در ایران با همه دنیا متفاوت است. به‌طور اخص تولید در کشور با شرایط عدم اطمینان روبه‌رو است، دقیقاً چیزی که با تولید منافات دارد یعنی وقتی می‌خواهید تولید کنید باید حتماً در شرایط اطمینان تولید کنید؛ دقیقاً نرخ ارز را حداقل تا یک سال آینده بدانید، دقیقاً بدانید سرمایه از کجا تامین می‌شود، ذی‌نفعانتان چه کسانی هستند، فروشندگان شما چه کسانی هستند، خریداران چه کسانی هستند، مواد اولیه چگونه تامین می‌شود و تمام چیزهایی که یک سرمایه‌گذار تولیدی باید بتواند در حقیقت روی آنها حساب کند و در همه دنیا این‌طور است. اگر شما توجه بفرمایید در طول یک سال بانک مرکزی به تنهایی فقط ۲۰۰ یا ۳۰۰ بخشنامه در خصوص ارز، نوع ارز، تخصیص ارز، تامین ارز و مسائل دیگر صادر می‌کند. گمرک چند‌ده‌تا بخشنامه صادر می‌کند. بانک‌ها بخشنامه صادر می‌کنند و این‌قدر این بخشنامه‌ها بعضی اوقات زیاد می‌شود که دیگر اصل کار از بین می‌رود و فضای کسب‌وکار را خراب می‌کند و این شرایط عدم اطمینان دقیقاً همان فرقی است که بین ایران و سایر دنیا وجود دارد.


کارخانه لاستیک سازی صنایع دفاعی دورود بهره برداری شد۹۹/۰۵/۲۵

به گزارش «اخبار خودرو» به نقل از ایرنا،این کارخانه ظرفیت تولید سالانه ۷۵ هزار حلقه لاستیک در ۲ نوع اسپورت و اس یو وی ویژه خودروهای نظامی و آفرود را دارد.سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح پنجشنبه در سفری یک روزه به لرستان وارد فرودگاه خرم آباد شد.وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در بدو ورود مورد استقبال نماینده ولی فقیه در لرستان، استاندار لرستان، فرماندهان نظامی و جمعی از مدیران استانی قرار گرفت و سپس با حجت الاسلام سید احمدرضا شاهرخی نماینده ولی فقیه و استاندار لرستان دیدار کرد.قرار است سفر یک روزه امیر حاتمی در شهرستان دورود دنبال شود


اختلاف ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی قیمت لاستیک از کارخانه تا بازار۹۹/۰۵/۲۴

به گزارش «اخبار خودرو» به نقل از تسنیم،داود سعادتی نژاد با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۰۰ نماینده فروش تایر در سطح تهران مشغول فعالیت هستند، گفت: علاوه بر این حدود ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ کسبه دارای پروانه خرده فروشی تایر در بازار فعالیت می کنند که از هیچ کجا سهمیه ای برای دریافت تایر ندارند.وی با بیان اینکه به اعتقاد ما باید فروش لاستیک براساس عرضه و تقاضا باشد اما آقایان این موضوع را قبول نداشته و تصمیمات غیر کارشناسی برای بازار این کالا اتخاذ می کنند، افزود: متأسفانه یک برداشت غلط از سوی مصرف کنندگان در خرید لاستیک وجود دارد که باید فقط از دو برند داخلی خرید کنند در حالی که سایر برندهای داخلی هم کیفیت مناسبی دارند.رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک تصریح کرد: متأسفانه برخی نمایندگان فروش تایر خارج  از سهمیه خود اقدام به خرید لاستیک از تولیدکنندگان می کنند که همین امر در بازار اختلالاتی را به وجود آورده است.سعادتی نژاد دو نرخی بودن لاستیک را در بازار بی معنی دانست و گفت: عدم توزیع مناسب عامل دو نرخی قیمت لاستیک در بازار شده است که باید راهکار مناسبی برای آن به کار گرفته شود. به نحوی که قیمت لاستیک نمره ۱۴ حدود ۷۰۰ هزار تومان و لاستیک نمره ۱۳ با قیمت ۵۴۰ هزار تومان در بازار مورد معامله قرار می گیرد. 


پایان دوران حکمرانی بلامنازع تایرسازان بر بازار۹۹/۰۵/۲۲

به گزارش «اخبار خودرو»،الزام تایرسازان و شبکه توزیع این محصول برای ثبت میزان تولید،‌ عرضه و جزئیات فروش آن به شبکه عمده‌فروشی و خرده‌فروشی تایر اگرچه در نهایت به کاهش چشمگیر قیمت‌ها در بازار می‌انجامد اما به‌نوعی می‌توان آن را پایان حکمرانی تایرسازان بر بازار دانست. 
به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» چند سالی است برخی ایرادها در نحوه فروش شرکت‌های تایرساز و ارتباطات پشت‌پرده برخی از آنها با بزرگان عمده‌فروش این  صنف باعث شده است تایر تولید داخل در نهایت حتی به دوبرابر قیمت به دست مصرف‌کننده نهایی برسد. 
اتفاقی که چندی است باعث ایجاد صف‌های طولانی برای دریافت تایر با  نرخ دولتی شده و تایرسازان، ‌نهادهای نظارتی را مسئول رسیدگی و حل این مشکل دانسته‌اند. حال با تصمیم اخیر و البته درست ستاد تنظیم بازار،‌ کارخانه‌های تولیدکننده تایر مکلف شده‌اند  آمار تولیدات و فروش خود به نمایندگان را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند. 
از آن سو  عمده‌فروشانی که تا پیش از این برای  بازار تایر تعیین تکلیف می‌کردند و نرخ می‌ساختند، ‌باید تنها با اکتفا به سه‌درصد سود قانونی خود تایر را به دست بخش خرده‌فروشی برسانند. با پیاده‌سازی این شیوه،‌ دیگر خبری از فروش خارج از شبکه و سودهای کلان که به جیب برخی افراد می‌رفت، نخواهد بود. بی‌شک بخش عمده‌ای از عمده‌فروشان بازار را به دلایلی که به آن خواهیم پرداخت از این پس تمایلی برای خرید از تایرسازان نخواهند داشت. 
ازجمله دلایلی که نمایندگان فروش را نسبت‌به خرید از تایرسازان دلسرد خواهد کرد، ودیعه‌های سنگینی  است که طی سال‌های گذشته، شرکت‌ها از نماینده‌های خود اخذ کرده‌اند. دریافت ۱۰۰میلیون‌تومان ودیعه که بعضی از آن به عنوان چرخ محرک کارخانه برای خرید مواد اولیه یاد می‌کنند و برخی دیگر نام ضمانت حسن انجام کار برای آن گذاشته‌اند،  در هر دوره اعلام سبد فروش، ‌سه‌درصد برای هر توزیع‌کننده هزینه دارد که وقتی با سرمایه بین ۱۲۰تا ۱۵۰میلیونی این فرد برای خرید هر سبد تایر ترکیب شود،‌ برای عمده‌فروش بیش‌از ۶درصد هزینه دربرخواهد داشت و در عمل کسب‌وکار با سود ۳درصدی مصوب هیچ توجیهی ندارد. به گزارش خبرنگار روزنامه «دنیای‌خودرو» ‌ورود سازمان‌های نظارتی بر نحوه عملکرد یکی از  تایرسازان بزرگ کشور و برخورد باتخلفات گسترده این شرکت باعث شد خرید عمده‌فروشان بزرگ از این شرکت در عمل عاری از سود باشد، البته شنیده‌ها حاکی‌از آن است بسیاری از آنها با پیاده شدن نظام فروش تایر برمبنای ثبت در سامانه جامع‌تجارت،‌ برای  خرید از این شرکت پاپس کشیده‌اند .
ازسوی دیگر عمده‌فروشانی که محصولات برخی تایرسازان را تنها به خاطر کیفیت بالای بعضی محصولاتشان خریداری می‌کردند، از این پس تمایلی برای خرید تمامی گروه کالاها یا شرکت‌های تابعه یک تایرساز خاص نشان نخواهند داد و در عمل بازار فروش برای برخی برندها به شدت افت خواهد کرد. درچنین شرایطی،‌ دوران حکمرانی تایرسازان بر بازار تایرهای داخلی و فروش محصولات ایرانی به دوبرابر قیمت به پایان خواهد رسید و تولیدکنندگان مجبور به ارتباط‌گیری مستقیم با مشتری و مصرف‌کننده نهایی  خواهند شد. دقیقا مانند شیوه‌ای که یکی از تولیدکنندگان تایرهای رادیال سواری در پیش  گرفته و در تبلیغات پیامکی خود از فروش مستقیم کالا به مصرف‌کننده،‌۵۰درصد کمتر از قیمت بازار خبر می‌دهد. البته به‌نظر می‌رسد برخی از تولیدکنندگان ساکت نخواهند نشست و در آینده درصدد تضعیف این شیوه فروش برخواهند آمد. شرایطی که وزارت صنعت، معدن‌وتجارت و نهادهای نظارتی باید با تیزبینی از آن عبور کنند و با حفظ شیوه فعلی فروش و الزام تمامی شبکه تولید تا عرضه برای ثبت اطلاعات معاملات خود در سامانه جامع تجارت،‌ قیمت تایر  در بازار را کنترل و آن را هم‌پای نرخ‌های مصوب سازمان حمایت کنند.


رشد ۲۳ درصدی تولید تایر خودرو در چهار ماهه امسال۹۹/۰۵/۲۱

به گزارش «اخبار خودرو»،این میزان تولید معادل هفت میلیون و ۹۱۴ هزار و ۸۸۰ حلقه تایر است که از این نظر نیز در همسنجی با پارسال رشد ۲۴ درصدی داشته است.در این مدت ۴۹ هزار و ۷۸۹ تن تایر خودروی سواری معادل ۶ میلیون و ۹۴۶ هزار و ۳۰۹ حلقه تولید شد که به ترتیب رشد ۲۸ درصدی و ۲۵ درصدی نشان می‌دهد. همچنین تولید تایر وانتی با رشد هشت درصدی وزنی به هفت هزار و ۴۵۲ تن رسید.تولید تایر باری و اتوبوسی نیز در این مدت رشد ۱۰ درصدی از نظر وزنی داشت و به ۱۶ هزار و ۸۹۸ تن رسید. رشد ۱۱۹ درصدی تولید تایر کشاورزی سبک (یک‌هزار و ۷۴۱ تن)، رشد ۳۱ درصدی تولید تایر کشاورزی سنگین (۶ هزار ۱۴۰ تن) و رشد ۲۱ درصدی تولید تایرهای راهسازی و صنعتی (دو هزار و ۱۰۳ تن) در چهار ماهه امسال به ثبت رسید.رشد ۶۱ درصدی تولید تایر دوچرخه (۵۵۷ تن)، رشد ۱۷ درصدی تایر موتورسیکلت (چهار هزار و ۷۴ تن)، رشد ۷۰ درصدی تولید تیوب خودرو (یک‌هزار و ۵۰۵ تن)، رشد ۶۸ درصدی تولید تیوب دوچرخه (۱۴۹ تن)، رشد ۱۷ درصدی تولید تیوب موتورسیکلت (یک‌هزار و ۱۵۸ تن)، رشد ۳۶ درصدی تولید تایر اسکوتری (۸۸۸ تن) و رشد ۱۵۳ درصدی تولید تیوب اسکوتری (۲۴۵ تن) از دیگر آمارهای قابل اشاره از ابتدای امسال تا پایان تیرماه است.در گروه سایر محصولات نیز این کارخانجات موفق به تولید یک‌هزار و ۲۶۷ تن معادل ۳۴۶ هزار و ۷۱۵ حلقه فلپ، تسمه نقاله، شیلنگ و غیره شدند.